Przegląd kaw Prima

Marka Prima została założona przez trzech znajomych ze studiów pod koniec lat 80-tych i w 2014 roku świętowała swoje 25-lecie na polskim rynku kawowym. Pierwszym produktem, jaki został wypuszczony do obrotu w sklepach, była kawa robusta. W 1990 roku w Sułaszewie otworzono pierwszą palarnię ziaren kawy. Był to specjalny gatunek Prima Lavado, który sprowadzano specjalnie z Meksyku i to właśnie od tego zaczerpnięto nazwę marki. Obecnie firma należy do holenderskiej spółki D.E. Master Blenders.

Kawy mielone

Przeważnie można je spotkać w opakowaniach po 250 gram.

Kawa jasna – o średniej mocy. Dzięki delikatnemu paleniu ziarna kawy są subtelnie podprażone, dając charakterystyczny, przyjemny i subtelny smak kawy. Doskonale się sprawdzi do napojów typu latte oraz cappuccino.

Kawa ciemna – dzięki mieszance ziaren o wysokiej zawartości kofeiny oraz bardzo wysokim temperaturom prażenia klient otrzymuje niezwykle aromatyczną, mocną kawę. Idealna dla przygotowywania espresso oraz macchiato.

Kawa Finezja – to najpopularniejsza kawa Prima o średniej mocy naparu. Dzięki klasycznemu stopniowi prażenia oraz średniej zawartości kofeiny można z niej przygotować zarówno zwykłą małą czarną, jak i cenione przez smakoszy doppio.

Kawa Impresja – idealna dla osób poszukujących harmonii między średnią a mocną kawą.Kubek z kawą

Kawy ziarniste

Excellent espresso – to propozycja dla miłośników tradycyjnego espresso.  Ziarna do tej mieszanki pochodzą wyłącznie z terenów Ameryki Południowej.

Prima Finezja – jeden z pierwszych produktów marki na polskim rynku, który cieszy się nieprzerwaną popularnością już od ponad 25 lat.

Excellent crema – połączenie ziaren pochodzących z Afryki oraz Ameryki Południowej, co pozwala na uzyskanie grubej, kawowej pianki po przygotowaniu napoju.

Kawy smakowe

Jako jeden z nielicznych producentów, Prima oferuje swoim klientom trzy rodzaje kawy smakowej: z dodatkiem wanilii, nuty orzechowej oraz karmelu. Ich odpowiednie przygotowanie pozwala uzyskać średniej mocy napój o słodkim aromacie i posmaku. Warto podkreślić fakt, iż są to kawy aromatyzowane, a niewzbogacane syropami lub olejkami, dlatego znakomicie nadają się do podawania w towarzystwie mało słodkich ciast oraz deserów, na przykład tiramisu lub torciku kawowego.

A jaka jest Wasza ulubiona kawa Prima? Sięgacie po tę markę? Podzielcie sie swoimi uwagami na jej temat!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.