Jak zrobić pyszne americano?

Z doświadczenia wiem, że wiele osób nie jest w stanie prawidłowo rozpoznać różnicy między espresso a americano. Wydaje im się, że jest to ta sama kawa, tylko z większą ilością wody. Błędnie uważają, że espresso ma gorsze walory smakowe, bo przecież gorąca woda nie miała aż tyle czasu, aby „wyciągnąć” smakową esencję.Postanowiłam pokazać swoim znajomym, jak prawidłowo przyrządzić pyszne americano. Nie macie pojęcia, jakie zdumienie wywołał fakt, iż tak naprawdę nie zawiera więcej kawy i ma taką samą ilość kofeiny jak tradycyjna „mała czarna”!

Co się kryje pod tą nazwą?

Americano to inaczej duża, czarna, aromatyczna i jednocześnie niezbyt mocna kawa. Sama nazwa dosłownie oznacza „w stylu amerykańskim” i powstała prawdopodobnie we Włoszech, kiedy to turyści zza wielkiej wody zaczęli prosić lokalnych baristów o większą ilość kawy (jakoś mnie nie widzi, że Amerykanie lubią wszystko w wielkich rozmiarach, u nich nawet duża Coca-Cola w McDonaldzie to nie nasza 0,5 l. kubek, lecz 1,5l. wiadro napoju!). To łagodna wersja espresso, do której można dodać gorące mleko.

15 informacji o kawie

Przepis na americano – kawa amerykańska

Do przyrządzenia dobrej kawy potrzebny będzie ekspres. Oczywiście można się bez niego obejść, niemniej nie ukrywam, iż urządzenie jest niezwykle pomocne, usprawnia i przyśpiesza proces przygotowania kawy. Najpierw należy przygotować porcję (opcjonalnie podwójnego) espresso (tutaj znajdziesz wskazówki, jak je przyrządzić). Następnie wlać do ¾ objętości dużej filiżanki gorącą wodę i wlać wcześniej przygotowaną kawę. To jedyny poprawny, uznawany przez baristów sposób przygotowywania kawy.

Jeszcze szybszym sposobem jest przygotowanie bazy do kawy w ekspresie Dolce Gusto, wykorzystując już gotową kapsułkę „espresso intenso”. Jednak i w takim przypadku należy pamiętać, by dolać esencję do filiżanki z gorącą wodą, a nigdy nie na odwrót! Wersje smakowe americano uwzględniają dodanie niewielkiej ilości syropu (najczęściej orzechowego lub waniliowego).

Podstawowym błędem podczas przygotowywania americano jest proces wydłużania ekstraktu espresso. Nie wolno tego robić, ponieważ wówczas uzyskuje się całkowicie inny napój o nazwie lungi, czyli innymi słowy rozcieńczone espresso.

Kubek z kawą
Filiżanka klasycznego americano bez dodatków

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.