Napar z głogu

Czy głóg jest remedium na wszystkie choroby serca? Absolutnie nie, bo to w końcu zioło i nie zastąpi normalnej terapii medycznej. Ale warto przyjrzeć się jego leczniczym właściwościom, bo herbata z głogu może być bardzo pomocna.

Zbieranie surowców na napar

Głóg o jedna z rośli „samosiejek”, czyli spotkać go można przy drogach, w lasach czy na łąkach. Rośnie często bez specjalnej pielęgnacji i nawożenia. Jednak bywa i tak, że jest sadzony specjalnie w parkach czy ogrodach dla walorów estetycznych albo właśnie z myślą o wykorzystaniu do przygotowania naparów. Herbatki z głogu można parzyć z kwiatów albo z owoców, ale trzeba wiedzieć, na kiedy przypada okres zbiorów. Kwiatostany wraz z kilkoma najbliższymi liśćmi zbiera się w maju i czerwcu, a następnie suszy. Suszenie powinno odbywać się naturalnie w suchym, zadaszonym pomieszczeniu. Po wysuszeniu kwiaty powinny zachować biały odcień. Natomiast owoce głodu zbiera się jesienią – we wrześniu i październiku – kiedy osiągnąć już ciemnoczerwoną barwę, a ich struktura jest jędrna i mięsista. Następnie należy je wysuszyć w piekarniku nagrzanym do około 70 stopni.

Białe kwiaty głogu

Lecznicze działanie herbatki z głogu

Aby przygotować napar z kwiatów i liści głogu, potrzebna jest łyżeczka jest łyżeczka suszu. Zalewamy ją szklanką wrzątku i parzymy 15 minut pod przykryciem. Następnie przecedzamy i herbatka jest gotowa. Napar z owoców przygotowujemy podobnie. Na szklankę wrzątku bierzemy 2 łyżeczki owoców, ale przykryty parzymy kilka minut dłużej. Tak przygotowany napar pijemy 2-3 razy dziennie. Głów zawiera całe bogactwo substancji leczniczych, np. aminy, garbniki, witaminy C i z grupy B, flawonoidy i sole mineralne. Największe znaczenie mają one dla prawidłowego działania układu krwionośnego. Działają rozkurczowo na naczynia krwionośne, dzięki czemu przyczyniają się do zwiększania dopływu tlenu do mięśnia sercowego. Ponadto obniżają również ciśnienie tętnicze i sprzyjają wydajności serca. Oprócz ego głóg pozytywnie wpływa również na naczynia w mózgu, drogach moczowych i macicy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.