Czekolada rubinowa

Jakie znacie rodzaje czekolady? Mleczna, gorzka i biała? A co powiecie na wieść o tym, że wynaleziono czekoladę rubinową? Szwajcarska firma Barry Callebaut odkryła ją w Szanghaju i już w tym roku można ją kupić w największych miastach świata. Jak smakuje czekolada rubinowa, oznaczona seryjnie jako produkt RB1?

Czekolada rubinowa – skład i smak

Podobnie jak jej brązowe odpowiedniki, czekolada rubinowa zawiera w sobie naturalne składniki i, co najważniejsze, nie posiada barwników! Swój kolor zawdzięcza rubinowej odmianie nasion kakaowca, które rośnie u Wybrzeży Kości Słoniowej, Ekwadoru oraz na terenie Brazylii.

A jak smakuje różowy przysmak? Wedle mistrza cukiernictwa i eksperta w branży czekoladowej, Angusa Kennedy’ego, rubinowy smakołyk ma bardzo kremową teksturę, jest delikatna i smakiem przypomina lekko orzeźwiający, śmietankowo-owocowy (jagodowy) posmak. Ponoć jest tak delikatna, że bez problemu można zjeść cała tabliczkę na raz. Z kolei wedle oświadczenia firmy „nie jest ani gorzka, ani mleczna, ani słodka”. Ciekawe!

Firma Nestle jako pierwsza zaczyna wprowadzać słodycze z dodatkiem rubinowej czekolady – na rynku japońskim i południowo-koreańskim już można kupić wafelek Kit Kat Ruby. Wedle oświadczenia marki, można go będzie kupić także w wybranych sklepach w Polsce od połowy kwietnia 2018 roku. Mi jeszcze nie udało się trafić na ten wafelek. Sklepy z czekoladą za to posiadają wstępną informację, iż różowa czekolada będzie dostępna w sprzedaży od sierpnia.

 

Biała to też czekolada!

Biała odmiana czekolady pojawiła się w latach 30-tych XX wieku i wbrew powszechnej opinii, jest czekoladą a nie wyrobem czekoladopodobnym, ponieważ zawiera masło oraz tłuszcz kakaowca. Na dodatek także została wynaleziona przez firmę Barry Ballebaut!

Najdroższa czekolada świata?

I chociaż nie jest znana jeszcze cena czekolady rubinowej, to prawdopodobnie z racji ograniczonych terenów upraw rubinowego kakaowca, będzie ona nieco większa niż tradycyjna czekolada. Nieco wyższą cenę wskazują także słowa dyrektora działu innowacji, Petera Bonne’a, wedle którego rubinowa czekolada ma zaspokoić wyjątkowo ekskluzywne potrzeby konsumentów w różnych przedziałach cenowych. Nie ukrywa też, iż czekolada rubinowa powstała z myślą o przyciągnięciu uwagi pokolenia tzn. millenialsów.

Najdroższa czekolada świata kosztuje 260$ za niewielką tabliczkę. To czekolada To’ak, wyprodukowana z rzadkich drzew ponad 100-letniego kakaowca rosnącego w Ekwadorze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.