Herbaciane sposoby na …. kleszcza

Lubicie odpoczynek w lesie? To świetnie. Problem w tym, że nas z kolei lubią kleszcze… Zobaczcie, jakie herbaty mogą nam pomóc w uniknięciu spotkania z tym groźnym insektem.

Dlaczego należy wystrzegać się kleszczy?

Wbrew pozorom kleszcze są niebezpieczne nie tylko dla zwierząt, ale również dla ludzi. Borelioza czy odkleszczowe zapalenie mózgu to najczęstsze roznoszone przez te insekty choroby, na jakie jesteśmy narażeni, a na które – jak dotąd – nie wymyślono skutecznej szczepionki. Tylko szybka reakcja może pomóc powstrzymać ich rozwój. Niestety wyleczenie nie oznacza końca kłopotów ze zdrowiem. W wielu przypadkach choroby odkleszczowe, wywołują potężne i trwałe spustoszenie w organizmie. Kleszcz – chociaż z pozoru wyglądający na niegroźnego – to nierówny przeciwnik. Zanieczyszczenie środowiska oraz zaprzestanie oprysków z powietrza – spowodowało, iż insekty te przeniosły się z lasów do miast. Po drugie – uodporniły się one na działanie wielu substancji chemicznych, a także doszło do ich mutacji. Przez to z roku na rok – jest ich coraz więcej, przybywa też w zastraszającym tempie zakażonych osobników.

Jak herbatą pokonać kleszcza?

W aptece znajdziemy wiele – mniej lub bardziej – skutecznych środków odstraszających kleszcze. Warto jednak zadbać o dodatkową ochronę w postaci ziołowych naparów, które oszukują zmysły tych insektów, zapewniając nam bezpieczne przebywanie na łonie natury. Wśród tych najbardziej skutecznych wymieniana jest między innymi herbata z melisy. Jeszcze lepszy efekt da jej połączenie z miętą pieprzową. Taki napar należy wypić tuż przed wyjściem. Ale dobrze też przelać go do buteleczki z atomizerem i zabrać ze sobą, aby co jakiś czas spryskać nim skórę. Odstraszająco na kleszcze działa także czystek. Jak pić to zioło, aby pomogło w odpędzeniu niechcianych towarzyszy? Czystek to roślina o niezwykłych właściwościach. Pijąc czysty napar z czystka – co najmniej 2 razy dziennie – nie tylko maskujemy swoją obecność w lesie, ale również wzmacniamy naturalną barierę ochronną. Zatem, jak pijemy czystka zyskujemy dodatkowe wsparcie przeciwko ugryzieniu – choroba z pewnością będzie miała wtedy o wiele mniej ostry przebieg. Podobną – choć nieco mniej skuteczną – ochronę w starciu z kleszczami, zapewnia też herbata z rumianku. Dodatkowym plusem sięgnięcia po nią przed wyjściem do lasu, jest odstraszenie komarów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.