Herbata po chińsku – czyli ceremonia parzenia herbaty w Chinach

W większości krajów Azjatyckich najczęściej pijana jest zielona herbata. Wyjątkowa ceremonia parzenia tego napoju jest słynna na całym świecie. Specjalny rytuał parzenia oraz picia herbaty sprawia, że ma ona niezwykły smak, aromat oraz właściwości. Jeśli kiedyś będziemy mieli okazję podróżować po Chinach, to koniecznie trzeba znaleźć okazję, aby uczestniczyć w takiej ceremonii, zwanej w Chinach „cza”. Jednak aby skosztować herbaty parzonej po chińsku, wcale nie musimy wyjeżdżać do Państwa Środka. Wystarczy poznać tajniki i zakupić odpowiednie akcesoria.

Herbata po chińsku – sposób parzenia

Przygotowanie tradycyjnej chińskiej herbaty może wydawać się czasochłonne, jednak jest to prawdziwy rytuał, na który warto poświęcić kilka minut. Herbata po chińsku powinna być przygotowywana przez jedną osobę, która zaparzy ją w specjalnych czarkach z przykrywkami zwanych w Chinach „haiwan”. Serwis do parzenia powinien być ustawiony na specjalnej drewnianej tacce z kratką. Serwis składa się z dwóch rodzajów czarek na drewnianych podkładkach oraz czajniczka. Czarki muszą zostać wyparzone. Pierwsze parzenie herbaty jest wylewane z naczynia, gdyż ma na celu wypłukanie liści i otworzenie jej smaku, następnie liście zalewa się większą ilością wody i parzy przez około minutę. Mistrz ceremonii przelewa napar do małego dzbanka, z którego nalewa go do tzw. kubeczków zapachowych. Ostatnim krokiem parzenia herbaty w chiński sposób jest przelanie jej do czarek służących do picia. Czarki przekrywa się kubeczkami zapachowymi i trzymając naczynia razem odwracamy kubek do góry dnem.

Herbata po chińsku to nie tylko sam smak i aromat, ale również dobra energia. Napar do czarek nalewa się niewiele ponad ich połowę, gdyż Chińczycy wierzą, że resztę czarki wypełnia przyjaźń i pozytywne uczucia. Podczas rozlewania herbaty nie wolno podnosić czarek do góry, a przed jej wypiciem należy delektować się aromatem z pustych kubeczków zapachowych. Herbata po chińsku powinna być spożywana gorąca, małymi łyczkami, oczywiście niesłodzona.

zielona herbata

Najpopularniejsze rodzaje herbaty w Chinach

W Państwie Środka najpopularniejsza jest herbata czarna, którą najpierw się fermentuje, a następnie suszy. Taka herbata jest jak whiski lub wino, im starsza tym lepsza. Najwięcej dobroczynnych właściwości ma około 30-sto letnia czarna herbata, która wspomaga metabolizm i działa pobudzająco. W Chinach również niezwykle popularna jest zielona herbata, która również wspomaga metabolizm, pozwala pozbyć się toksyn i regeneruje wątrobę, a do tego zawiera mnóstwo antyoksydantów, które mają działanie antynowotworowe. Mieszkańcy Chin chętnie się sięgają też po herbatę czerwoną oraz jingseng, która jest mieszanką herbaty czarnej i czerwonej. Posiada też niezwykły smak oraz aromat. Popularna jest również herbata biała, która zawiera największą ilość antyoksydantów. Większość rodzajów herbaty można zalewać kilkukrotnie, lecz trzeba pamiętać, że przed ponownym zaparzeniem należy wysuszyć liście.

Chińczycy poszczególne rodzaje herbaty i jej mieszanki stosują nie tylko jako napój lecz jak lekarstwa, towarzyszy im również w różnych obrzędach i świętach. Herbata jest bez wątpienia jednym z najważniejszych elementów chińskiej kultury i tradycji i to od tysięcy lat.

herbata po chińsku

One thought on “Herbata po chińsku – czyli ceremonia parzenia herbaty w Chinach

  1. Parzenie herbaty w Chinach to prawdziwe widowisko 🙂 My często chodzimy do warszawskiej restauracji Pańska 85, która specjalizuje się w kuchni azjatyckiej i tam właśnie herbata jest parzona i serwowana w taki tradycyjny sposób przy stoliku 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.