Górska herbata grecka – jakie ma właściwości?

Obecnie coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, jak istotne znaczenie dla funkcjonowania organizmu człowieka ma właściwie zbilansowana dieta. Witaminy i minerały, a także niezbędne makroelementy znajdują się jednak nie tylko w pożywieniu, ale również w naparach. Niektóre z nich wykazują ponadprzeciętne, potwierdzone naukowo, prozdrowotne właściwości. Zaliczana jest do nich na przykład górska herbata grecka. Dlaczego warto po nią sięgnąć? Podpowiadamy. 

Górska herbata grecka – podstawowe informacje

Górska herbata grecka to tak naprawdę gojnik, czyli zioło o niesamowitych właściwościach leczniczych. Nie bez powodu nazywany jest on górską herbatą, ponieważ roślina ta rośnie tylko w partiach powyżej 1000 m n.p.m. Dzięki temu rozwija się z dala od zanieczyszczeń, smogu i innych szkodliwych związków. Dziko rosnący gojnik znajdziemy na Bałkanach, Bliskim Wschodzie czy w Afryce Północnej. Swoją nazwę: herbata grecka zawdzięcza temu, że roślina ta jest bardzo popularna w Grecji i już w starożytności była tam podawana żołnierzom. 

Górska herbata grecka – właściwości

Warto sięgać po produkty takie jak naturalna oliwa z oliwek z Krety czy górska herbata grecka ze względu na ich dobroczynne właściwości. Gojnik, jak sama nazwa wskazuje, ma wpływ na gojenie się ran. Dodatkowo jest źródłem wielu składników mineralnych, między innymi cynku, magnezu, kobaltu, miedzi i żelaza. Po napar taki warto więc sięgnąć również podczas przeziębienia, ponieważ poprawia on funkcjonowanie systemu immunologicznego, a także układu krążenia. Gojnik ma działanie antybakteryjne i przeciwzapalne i doskonale działa też na układ oddechowy. 

Górska herbata grecka jest naturalnym przeciwutleniaczem. Dzięki dużej zawartości żelaza polecana jest osobom, które zmagają się z niedokrwistością, ale także stanami przemęczenia lub problemami z ciśnieniem. Gojnik jest wykorzystywany również w kosmetyce, między innymi do produkcji perfum, kremów do cery dojrzałej czy produktów ochronnych do włosów. Uznawany jest też za afrodyzjak.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.