Z zieloną herbatą wśród ciast – matcha w kuchni azjatyckiej

Matcha to japońska zielona herbata w postaci proszku. Ma lekko gorzkawy smak i dziesiątki odmian. W chińskiej Święto Herbaty pije się najszlachetniejsze z jej odmian, jednak na co dzień wykorzystuje się ją także jako bazę cukierniczą.

Matcha dotarła do Japonii z krainy herbaty, czyli Chin, a to dzięki buddyjskim mnichom już w XII wieku!  Zielona herbata już w trakcie hodowli osłaniana jest specjalnymi matami, które zasłaniają listki przed działaniem promieni słonecznych. Zostaje zatrzymany proces fotosyntezy, listki nabierają  barwy blado-zielonej. Po około miesiącu dojrzewania na krzaczku zostają zerwane, ususzone i następnie zmielone na proszek.

W Polsce można ją kupić w sklepach z egzotyczną żywnością, herbaciarniach oraz w sklepach online. Matcha. Cena 100 gram matchy to wydatek od 24złotych do nawet 69złotych, zaś w wersjach bardziej szlachetnych, z bio-upraw, koszt puszki z matchą 30 gram wynosi około 70złotych. Są różnego rodzaju matche, jednak do pieczenia przeznaczone są te oznaczone jako cooking&baking, innego rodzaju proszki mogą spowodować, że zamiast intensywnej zieleni ciasto przybierze brzydki, brudno-zielono-brązowy odcień.

Zielone ciasto matcha – przepis na suchy placek

Kojarzycie słynne ciasto leśny mech Jego ładną barwę zawdzięcza się szpinakowi, jednak nie każdy za nim przepada. Dzisiaj proponuję alternatywę dla tego typu słodyczy, wykorzystując zieloną herbatę matcha. Ciasto pieczemy w temperaturze 180 stopni przez około 25 minut. Najlepiej jednak piec je na oko aż wyrośnie, a patyczek po wyjęciu ze środka ciasta będzie suchy. Tortownica 18cm średnicy. Dla dużej tortownicy o średnicy 26cm należy składniki podwoić.

Składniki: 3 czubate łyżki zielonej herbaty matcha, 25 dag mąki pszennej typu 405, 150 dag drobnego cukru lub cukru-pudru, pół łyżeczki sody i pół łyżeczki proszku do pieczenia, odrobina soli, jedno całe jajko, szklanka (250ml) maślanki oraz 1/3 szklanki oleju (ok. 90ml)

Wykonanie: wszystkie składniki dzielimy na mokre i suche. Suche składniki mieszamy dokładnie w jednej misce i odstawiamy na bok. W drugiej misce za pomocą rózgi kuchennej mieszamy jajko z maślanką i stopniowo dodajemy do tego olej. Następnie porcjami dodajemy suche składniki i dokładnie mieszamy, aby nie było grudek.

Ważne, aby wszystkie składniki były we temperaturze pokojowej. Smacznego!

Źródło merytoryczne: Kuchnia japońska Nanako Hamaguchi, wyd,. Samp, Warszawa 2006.

One thought on “Z zieloną herbatą wśród ciast – matcha w kuchni azjatyckiej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.