W czym i jak podawać herbatę gościom?

Sztuka eleganckiego serwowania herbaty nie jest taka prosta, jak mogłoby się z pozoru wydawać. Wiedza jak podawać herbatę gościom przyda się zwłaszcza przed zbliżającą się Wielkanocą, kiedy większość z nas będzie przyjmować, często dawno niewidzianych, gości. Ważny jest nie tylko rytuał parzenia, ale również sposób podania tego szlachetnego napoju. Przy wielkanocnym stole nie wypada przecież podać herbaty w torebkach wrzuconej do szklanki.  

Jak podawać herbatę?

podawanie herbaty

W naszym kraju za najbardziej elegancki sposób serwowania herbaty uważa się ten brytyjski. Tradycyjny angielski sposób podawania polega na zaparzeniu naparu w dzbanku i nalewaniu go gościom do filiżanek. Do herbaty w stylu angielskim serwowane są również takie dodatki jak: mleko, cytryna i cukier. Mleko powinno być podane w specjalnym dzbanuszku, a cukier – w cukiernicy. Zasadniczo nie powinno podawać się herbaty w torebkach (tak najczęściej podawana jest w restauracjach), jeśli jednak decydujemy się na ten sposób, to koniecznie musimy zadbać o oddzielny talerzyk, gdzie goście będą mogli odłożyć saszetkę. Odkładanie wykorzystanej torebki na spodek filiżanki jest nie eleganckie i niewygodne bowiem filiżanka staje się mokra.

Drugim popularnym sposobem podawania herbaty jest sposób rosyjski, czyli nalewanie herbaty z samowara. Do takiej herbaty serwuje się takie dodatki jak konfitury, cukier (koniecznie w kostkach), czy rum. Konfitury podaje się na małych talerzykach z łyżeczką, popijając herbatą, można je także wrzucić do filiżanki, jednak nie będziemy mogli w pełni delektować się ich smakiem. Jeśli decydujemy się na podanie rumu, to dolewamy go z kieliszka do filiżanki.

W czym podawać herbatę?

nalewanie herbaty

Jeśli do tej pory w naszej zastawie brakowało serwisu do herbaty, to koniecznie trzeba ten brak uzupełnić. Serwis do herbaty składa się z dużego, pękatego dzbanka, dzbanuszków do mleka, cukiernicy oraz 6 lub 12 filiżanek ze spodkami. Filiżanki do herbaty są dużo szersze w górnej części niż u podstawy. Każda filiżanka musi mieć spodek. Serwis do herbaty warto również uzupełnić o identyczne lub pasujące do kompletu talerzyki deserowe. Na szczęście oferta zastaw i serwisów stołowych w naszych sklepach jest bardzo duża, więc z pewnością znajdziemy pasujące do siebie naczynia. Serwis do herbaty trzeba też uzupełnić o odpowiednie sztućce, w którym powinny znajdować się łyżeczki do herbaty, łyżeczka i szczypce do cukru oraz widelczyki deserowe. Taki elegancki serwis przyda się na większe i mniejsze uroczystości.

One thought on “W czym i jak podawać herbatę gościom?

  1. Kłopot z kulturą w krajach przez które przeszedł walec rewolucji jest taki, że zerka na obce wzory. A w Polsce była (i w niektórych domach przetrwała)piękna kultura parzenia i podawania herbaty. Parzy się ją w czajniczku, i tak podaje, aby można było dozować jej siłę. Z gorącą wodą w dzbanku, lub czajniku, dla nadania odpowiedniej mocy w filiżance. Podawanie w dzbanku to przymus picia herbaty o sile, jaką jej nadał parzący. Filiżanka musi być cienka i nie za duża, aby nie herbata nie wystygła.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.