Domowe cappuccino

CappuccinoChcesz się dowiedzieć, jak zrobić pyszne, domowe cappuccino? Przede wszystkim zapomnij o kupowaniu gotowych proszków, które tak naprawdę nie mają nic wspólnego z prawdziwą kawą (wystarczy przeczytać skład – to same słodziki, zagęszczacze oraz stabilizatory z barwnikami i aromatami).  Nie potrzebujesz do tego specjalistycznego ekspresu. Wystarczy maszynka do kawy typu mokka, szklanka mleka, spieniarkę oraz zmielony cynamon lub kardamon.

Krok 1 – baza

Do maszynki wsyp porcję świeżo zmielonej kawy, do dolnej części wlej wodę i postaw na kuchence. Gotuj około 2 minut, po czym odstaw na bok do ostygnięcia.

Krok 2 – mleczna pianka

Weź szklankę skondensowanego mleka i podgrzej ją chwilę w mikrofalówce. Następnie użyj spieniarki do mleka do momentu, aż powstanie gęsta, mleczna pianka.

Krok 3 – łączenie warstw

Na dno ogrzanej filiżanki wlej porcję domowego espresso (dodając cukier lub miód w razie potrzeby). Następnie delikatnie, po brzegu, wlej mleko w ten sposób, aby pianka pozostała w osobnym naczyniu. Po złączeniu bazy i mleka powinien powstać o jednolitej, lekko brązowej barwie napój. Bierzemy wysoką łyżeczkę, która posłuży nam to przeniesienia mlecznej pianki. Robimy to delikatnymi, ale zdecydowanymi ruchami.

Krok 4 – posypka

Prawdziwe cappuccino ma na wierzchu dodaną niewielką ilość przypraw. Zależą one od indywidualnych preferencji, ale najlepiej nadaje się do tego kakao, cynamon, kardamon lub starta czekolada.

Cappuccino
Prawidłowo zrobione w domowych warunkach cappuccino

Rady na wagę złota

  • Wbrew różnych opiniom, jakie można znaleźć w sieci, nie używaj kawy rozpuszczalnej. Pod żadnym pozorem nie nadaje się ona to cappuccino.
  • Zrezygnuj też z własnych „mieszanek” kawowych, ponieważ tak naprawdę to napój przypominający smakiem cappuccino, a nie prawdziwy, włoski smakołyk.
  • Kawę podajemy w niewielkich, białych filiżankach, o pojemności 200ml (pamiętajcie, że mleko zajmuje blisko 2/3 objętości!) – chociaż Włosi preferują proporcje 25ml espresso oraz 125ml mleka.
  • Aby utrzymać mleczną piankę przez dłuższy czas, należy ją wlać do ogrzanego naczynia. Niestety, wiele osób przekłada piankę bezpośrednio do zimnej filiżanki, przez co szybko opada.
  • Jeśli chcesz wzbogacić smak kawy, to warto do niej dodać łyżkę ulubionych lodów, na przykład o smaku kawy, czekolady lub tiramisu.
  • Jeśli mimo wielu prób, nadal nie udaje Ci się uzyskać oczekiwanego efektu, to możesz sięgnąć po kapsułki Dolce Gusto, które wsadza się do ekspresu do kawy i po kilku minutach można się delektować aromatycznym napojem.

A na koniec ciekawostka – nazwa „cappuccino” prawdopodobnie wywodzi się od zakonu kapucynów, którzy jako pierwsi wynaleźli ten sposób przygotowywania kawy.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.