Herbata pomaga na przeziębienie, ale czy na gardło? Kiedy boli, masz chrypkę lub poczucie, iż coś się w nim znajduje, nie musisz od razu sięgać po apteczne lub sklepowe tabletki. Radzę zacząć kurację od herbaty z dodatkiem rozgrzewających dodatków, które ukoją gardło i dodatkowo je nawilżą. To także świetny sposób dla maluchów często krzywiących się na samą myśl o tabletkach lub syropach przeciwbólowych.
Ziołowy napar a herbata
Tak naprawdę to właśnie suszone zioła w połączeniu z naturalnymi dodatkami w postaci imbiru, cytrusów lub soku z czarnego bzu doskonale radzą sobie z pierwszymi objawami problemów z gardłem i chrypką. Warto zaparzyć szklankę ziołowej herbatki, w skład której wchodzi:
- tymianek – działa silnie odkażająco, łagodząc ból wynikający z przesuszenia śluzówki;
- szałwia – działa ściągająco i przeciwzapalnie;
- rzepik – ogranicza rozwój flory bakteryjnej i poprawia krążenie krwi;
- rumianek – łagodzi stany zapalne, działa antyseptycznie;
Oczywiście takie zioła same w sobie nie są zbyt smaczne, dlatego dodaję do nich odrobinę czarnej herbaty, soku malinowego lub czarnego bzu, imbiru i miodu – w zależności od tego, co mi dolega i jak szybko chcę się pozbyć bólu gardła. Taki gorący napój nawilża gardło, łagodząc podrażnienie.
Miód z mlekiem, masłem i zieloną herbatą
Znany z dziada pradziada domowy przepis na walkę z bolącym gardłem nieco urozmaiciłam: do ciepłego (nigdy niegorącego!) mleka, łyżki miody i pół łyżeczki masła dodałam ok. 50ml ekstraktu z zielonej herbaty. Pamiętaj, że aby szybko wyleczyć gardło, należy dużo pić, a herbata nadaje się do tego idealnie!
Tego unikaj!
W przypadku jakichkolwiek problemów z gardłem, bezwzględnie należy unikać:
– zimnego powietrza
– picia mięty (wysusza śluzówkę gardła)
– płukania gardła wodą z solą, która dodatkowo je podrażnia
– dodawania cytryny do gorącej herbaty (wytwarza się cytrynian glinu, który odkłada się na stałe w organizmie)
– picia zimnych, przetworzonych soków