Producenci wód

Zastanawialiście się kiedyś, kto produkuje butelkowane wody mineralne dostępne na naszym rynku? Oczywiście nie wspominam tutaj lokalnych producentów, którzy dostarczają swe produkty (często w szklanych, kapslowanych, niewielkich buteleczkach) do hoteli, restauracji oraz urzędów. Mowa o wodach, które można dostać w każdej części naszego kraju, w małym i dużym sklepie

Moja refleksja na temat wód

Generalnie sięgam po nie za każdym razem, kiedy chce mi się pić. Wody mineralne doskonale gaszą pragnienie i uzupełniają poziom elektrolitów w organizmie, nie wpływają na kształt sylwetki. Z kolei w przypadku zaparzania kawy, herbaty lub ziół, sięgam po wody źródlane o znacznie niższej zawartości naturalnie występujących pierwiastków. Dlaczego? Otóż wysokie nasycenie minerałami (np. żelazem lub wapniem) znacząco wpływa na smak gotowego napoju. Jeśli kiedyś byliście w uzdrowisku w Nałęczowie lub Krynicy i kosztowaliście naturalnej wody leczniczej prosto ze źródła, to doskonale wiecie, o czym mówię. Tak wysoce nasycona woda ma po prostu swój specyficzny smak, do którego nie potrafię się przyzwyczaić.

stopien mineralizacji wody

Producenci wód w Polsce

Wbrew pozorom, wielu producentów wód w naszym kraju przynależy do większych, międzynarodowych koncernów. Czy to wada? Moim zdaniem niekoniecznie: wodę i tak czerpie się z polskich źródeł pitnych i oferuje w przystępnej cenie (wystarczy pojechać chociażby do Stanów Zjednoczonych lub na Bliski Wschód, gdzie butelka zwyklej wody jest znacznie droższa od butelki coli lub innego, kolorowego napoju gazowanego). Zarząd ma możliwość korzystania z doświadczenia innych producentów i w każdej chwili może się wycofać z takiej współpracy (wystarczy tylko obserwować na etykietce, jak często zmienia się właściciel). Poza tym sama nie zwracam uwagę na producenta wody, lecz na zawartość minerałów oraz cenę butelki. W całkiem inny sposób podchodzi się do wody, którą kupuje się okazjonalnie na podróż lub spacer (tutaj sprawdzają się dobre smakowo wody lecznicze oraz mineralne), a całkowicie inaczej, jeśli wykorzystuje się ją do gotowania (woda źródlana w dużych opakowaniach). Poza tym każdy z nas ma wybór i sam może decydować, czy kupując wodę kieruje się producentem, czy też smakiem.producenci wód

Jaką wodę wybrać?

Na szczęście żyjemy w uczciwym państwie: wszelkie oznaczenia etykietek zgadzają się z faktycznym składem mineralnych wody (co wielokrotnie wykazywały testy przeprowadzane przez niezależne laboratoria) i nie musimy się martwić o oszustwa ze strony producentów. Oczywiście pytanie Jaką wodę wybrać? jest bardzo relatywne, zależne od sposobu życia, płci, wieku oraz codziennej diety. Wystarczy spojrzeć okiem na tę grafikę:

producenci wody

Żywiec zdrój wodaAby przekonać się, że wybór wody tak naprawdę powinien być uzależniony od ilości minerałów zawartych w jednym litrze. To, że woda Żywiec Zdrój jest niskozmineralizowana wcale nie świadczy na jej niekorzyść, wręcz przeciwnie, ponieważ to woda o pierwotnej czystości, doskonała dla niemowląt, kobiet w ciąży i osób starszych, niewpływająca w żaden sposób na pracę całego organizmu (pamiętajcie, że zbyt duża ilość pierwiastków mineralnych też może zaszkodzić).

Źródła zdjęć: turystyka.pev.pl; cojesc.net; ekorodzice.pl; kwejk.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.