Napar ze skrzypu polnego

Znany i powszechnie występujący na łąkach i lasach skrzyp polny jest jedną z najstarszych roślin występujących na ziemi. Ma również bogatą „historię lecznictwa”, bo od wieków jest wykorzystywany, w medycynie ludowej i tradycyjnej.

Skrzyp polny

Jak przygotować napar?

Do jego przygotowania potrzebujemy wysuszonego ziela skrzypu. Dużą łyżkę suszu wsypujemy do kubka i zalewany gorącą, ale nie wrzącą wodą. Zostawiamy pod przykryciem na 15 minut. Napój jest gotowy od razu, chociaż zdecydowanie wygodniej będzie najpierw odcedzić namoczone ziele. Napar ze skrzypu polnego nadaje się do picia, ale może być wykorzystywany również zewnętrznie – do płukanek czy okładów na skórę.

Na co pomaga skrzyp polny?

Napar z tego zioła zaleca się pić regularnie przez dłużysz okres – najlepiej jedną szklankę dziennie przez 60 dni. Wtedy dzięki regularności dostarczania składników leczniczych, z łatwością dostrzeżemy efekty.

Skrzyp można wspomagać w różnych dolegliwościach:
  • Ma zbawienny wpływ na skórę, włosy i paznokcie. To chyba jego najbardziej znana właściwość, też stąd, że jest składnikiem prawie wszystkich tabletek wzmacniających. Wzmacnianie stanu włosów i paznokcie oraz poprawa kondycji skóry związana jest z dużą zawartością krzemu, który jest składnikiem budulcowym. Pomaga radzić sobie z łamliwością, rozdwajaniem włosów i paznokci czy przetłuszczaniem skóry głowy.
  • Krzem wspiera również nasze kości, dlatego jest bardzo istotnym składnikiem mineralnym zwłaszcza w okresie ich wzrostu – dla niemowlaków i małych dzieci.
  • Pozytywnie wpływa nam przemianę materii. Reguluje metabolizm i przyspiesza usuwanie toksyn z naszego organizmu.
  • Ma działanie moczopędne. Dzięki temu wspomaga w leczeniu stanów zapalnych układu moczowego i przeciwdziała tworzeniu się kamieni w nerkach.

Napar jako płukanka również może wspomagać włosy i skórę. Jest stosowany także w formie okładów na trudno gojące się rany i stany zapalne skóry.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.