Yerba mate – wielka moc (nie)zwykłego krzewu

Do tej pory – jak większości miłośników yerba mate – najbardziej pasowało mi do niego określenie „naturalny dopalacz”. Okazuje się jednak, że „święte ziele” potrafi o wiele więcej.

Słowem wstępu

O historii napoju pisaliśmy już wcześniej. Dzisiaj, krótko słowem przypomnienia. Historia wywaru z wysuszonych listków i gałązek ostrokrzewu paragwajskiego sięga korzeniami czasów prekolumbijskich. Do Europy yerba mate trafiło w XVII wieku za sprawą misjonarzy jezuickich, którzy zapoznali się z jego działaniem dzięki Indianom z plemienia Guarani i sami zaczęli uprawiać ostrokrzew, a sproszkowane liście wysyłać właśnie do Europy. Dzisiaj jest ono znane blisko kilku milionom konsumentów na całym świecie.

Yerba mate – korzystne dla zdrowia

Nie wiem czy wiecie, ale dzisiaj yerba mate uznawane jest w czterech krajach Ameryki Łacińskiej za napój narodowy. Na całym świecie cenione jest przede wszystkim jego ekspresowe, ale nieszkodliwe i długotrwałe działanie pobudzające. Jednakże na tym nie koniec jego zalet. Otóż yerba mate wykazuje szerokie działanie prozdrowotne. O niektórych właściwościach pisałam już wcześniej tutaj. Dziś przedstawię o wiele szerszą listę. Otóż yerba wykazuje działanie:

  • antynowotworowe;
  • przeciwcukrzycowe;
  • przeciwgrzybicze;
  • antywirusowe;
  • przeciwzapalne;
  • przeciwreumatyczne;
  • antydepresyjne;
  • łagodnie przeciwbólowe.

Na tym jednak nie koniec jego wpływu na nasze zdrowie. Napój ten ułatwia oczyszczanie krwi z toksyn, a także wzmacnia kości i żeby oraz wpływa na kondycję skóry, włosów i paznokci. Ponadto yerba mate posiada zdolność odtwarzania zniszczonych ścian żołądka i jelit. Zaleca się jego picie osobom cierpiącym na niedobory żelaza oraz czerwonych ciałek krwi. Warto po nie sięgać również w przypadku, gdy chcemy wzmocnić swój wzrok lub potrzebujemy środka, który zregeneruje lub ochroni wątrobę oraz usprawni jej pracę. To jeszcze nie koniec jej zbawiennych właściwości dla naszego zdrowia. Otóż w 2002 roku USA przyznało yerba mate patent wg którego uznano, iż napój ten potrafi skutecznie wesprzeć nasze zmagania z takim problemami, jak np.: depresja, choroba Parkinsona, zaburzenia pozapiramidowe, nadciśnienie, różnego rodzaju uzależnienia, zespół abstynencyjny czy syndrom zaprzestania palenia tytoniu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.