Herbata lepsza niż antydepresanty!

Miewacie dni, w których najchętniej nie wychodzilibyście z łóżka, czujecie się rozbici, a Wasza koncentracja sięga poziomu „zero”? Ja też tak mam, ale odkryłam, że niektóre herbaty – zwłaszcza te ziołowe – doskonale rozprawiają się z takim stanem. Podpowiem Wam, które.

Sezonowy spadek nastroju

Jest całkiem naturalnym stanem, który najczęściej dopada nas w okresach przejściowych czyli między jesienią a zimą czy zimą a wiosną. Wywołuje go przede wszystkim spowolnione działanie ustroju oraz uboga w wiele składników odżywczych dieta. Wtedy dużo łatwiej wpadamy w huśtawkę emocjonalną, miewamy problemy z koncentracją, wypoczynkiem w nocy i bywamy „nie do życia”. Wielu z nas, by poprawić sobie nastrój sięga najczęściej po czekoladę lub inne słodkości. Nasze podniebienie kocha słodki smak i szybko na niego reaguje pobudzeniem organizmu do działania, ale … na krótko. O wiele skuteczniejszym sposobem na walkę ze spadkiem nastroju i towarzyszącymi mu wieloma nieprzyjemnymi objawami, jest sięgnięcie po herbatę ziołową. Oto, które z nich podziałają na nasze kłopoty:

Herbata z pokrzywy

Ten napar posiada w swoim składzie sporo żelaza. Dzięki temu pozwala uzupełnić jego niedobory w organizmie, które skutkują spadkiem energii i uczuciem zmęczenia. Ponadto pokrzywa działa oczyszczająco, co również pomaga w odzyskaniu formy i ogólnej sprawności.

Herbata z dziurawca

Ten napój pozwala przegnać uczucie znużenia, apatii i zmęczenia. Przeciwdziała stanom depresyjnym i towarzyszącym im objawom, jak na przykład huśtawka nastrojów czy bezsenność. Dodatkowo korzystnie wpływa na pamięć oraz koncentrację.

Herbata z melisy

To swego rodzaju klasyk, jeśli chodzi o skuteczną walkę ze złym samopoczuciem. Zioło to wykazuje silne właściwości wzmacniające układ nerwowy i działa wyciszająco, ale nie otumania. Dodatkowo melisa gwarantuje spokojny sen, a także wspomaga pracę mózgu – pamięć i koncentrację.

Napar z rumianku

Wzmacnia układ nerwowy oraz pomaga usunąć uczucie napięcia. Jest też polecany wszystkim, których zły stan emocjonalny zaburza rytm snu.

Zielona herbata

Znajdująca się w niej teina pomaga zmniejszyć stres oraz niepokój. Ponadto ułatwia ustabilizowanie nastroju, jednocześnie nie otumaniając. Jeśli przypilnujemy, by parzenie herbaty nie trwało dłużej niż 2-3 minuty, możemy również potraktować ten napój, jako alternatywę dla trzeciej kawy 🙂

Herbata z czerwonokrzewu

Znana też, jako rooibos także wpływa korzystnie na złe samopoczucie. Pita wieczorem – ułatwia wyciszenie i zasypianie; z kolei zastępując nią poranną kawę wprowadzicie się w świetny nastrój. Z łatwością poradzicie sobie z rozdrażnieniem czy bólem głowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.