Zielona herbata też ma wady

Niestety okazuje się, że chociaż ten pyszny i ożywczy napój posiada liczne zalety, to nie jest wolny od wad. Zobaczcie, czym może grozić jej spożywanie w nadmiarze.

Zielona herbata bywa szkodliwa

Jeśli dziennie wypijasz filiżankę czy dwie zielonej herbaty, możesz być spokojny o swoje zdrowie. Gdy jednak przekroczysz tą ilość, wtedy najprawdopodobniej odczujesz, jakie posiada zielona herbata wady, a jest ich sporo. Herbata zielona pita w nadmiarze może:

  • wywołać anemię

Odpowiedzialne są za to zjawisko, znajdujące się w jej składzie polifenole. Przez to zielona herbata nabiera właściwości chelatujących oraz obniża przyswajanie żelaza o ok. 20%.

  • przyczyniać się do powstania kamienia nazębnego

Ma to związek z tworzeniem się gęstego, trudnego do usunięcia osadu na zębach. Jego skład, jak i szkodliwość dla szkliwa porównuje się do działania nikotyny;

  • stać za pojawieniem się osteoporozy

Zielona herbata ma zdolność do wypłukiwania wapnia z organizmu. Jego niedobór może stać się przyczyną wielu kłopotów w obrębie kości – w tym również doprowadzić do osteoporozy.

  • wywołać problemy żołądkowe

Dlatego nie należy jej wypijać na czczo, gdyż może to wywołać mdłości i zgagę czy doprowadzić do wymiotów. Generalnie powinny uważać na jej spożycie osoby z chorobą wrzodową oraz nadwrażliwością jelit.

  • spowodować wiele nieprzyjemnych dolegliwości

Wypijanie większej ilości niż 5 filiżanek herbaty dziennie, może wywołać: bóle głowy, nadmierną pobudliwość, zaburzenia snu, uczucie niepokoju czy biegunki na tle nerwowym. Powinny o tym pamiętać zwłaszcza osoby cierpiące na nerwicę oraz zespół jelita drażliwego.

  • wchodzić w szkodliwe reakcje z lekami

Nie wolno więc popijać nią leków, ani też spożywać jej zaraz po ich przyjęciu czy tuż przed. Mogą bowiem wywołać wiele negatywnych objawów ze strony układu nerwowego.

I rzecz bardzo ważna – na zieloną herbatę powinny uważać zwłaszcza przyszłe mamy oraz kobiety karmiące piersią. Istnieją bowiem badania, według których przekroczenie 2 filiżanek dziennie może negatywnie wpłynąć zarówno na rozwijający się płód, jak i na rozwój narodzonego maleństwa. W pierwszym przypadku wzrasta ryzyko poronienia, w drugim – pojawia się ryzyko pojawienia się rozszczepu kręgosłupa lub innych poważnych schorzeń ze strony układu nerwowego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.