Koncentracja – bez niej trudno przygotować się do egzaminu czy wykonać ważne zadanie. Aby ją poprawić, sięgamy po kawę. Dziś o tym, jaka herbata jest najlepsza na koncentrację.
Nie tylko zielona…
Bez wątpienia najbardziej wyostrza naszą koncentrację zielona herbata. To także ona pobudza mózg do wytężonej pracy. Ale nie jest to jedyny napój herbaciany, po który warto sięgnąć, gdy chcemy łatwiej się skoncentrować. Poznajcie herbaty mogą nam w tym pomóc:
- melisa herbata
Chociaż bezpośrednio nie przyczynia się do wzmożenia uwagi, to poprawia znacznie pamięć. Poza tym działa uspokajająco, co ułatwia opanowanie stresu i ma wpływ na sam proces nauki czy wykonywanej pracy.
- miłorząb japoński
Mieszanki herbaciane z jego dodatkiem bez trudu znajdziemy w każdej aptece. Nie tylko poprawia on koncentrację, ale również korzystnie wpływa na ukrwienie mózgu. Wykazuje też właściwości uspokajające, lecz nie otępia i nie usypia.
Możemy również samodzielnie przygotować napój herbaciany z miłorzębu. Potrzebne będą nam w tym celu następujące składniki:
- 4 łyżeczki suszonych liści miłorzębu chińskiego (Ginkgo biloba)
- 3 łyżeczki rodzynek
- 2 listki stewii
- pół łyżeczki liści mięty pieprzowej.
Przygotowanie:
- Całość wsypujemy do półlitrowego dzbanka.
- Mieszankę zalewamy wrzątkiem (zanim pojawią się w nim wielkie bąble powietrza).
- Zaparzamy przez 10 minut.
- Odcedzamy i pijemy.
- czarna herbata
Istnieją badania według których, zaledwie dwie filiżanki czarnej herbaty poprawiają poziom koncentracji oraz szybkość reakcji. Znajduje to też swoje odzwierciedlenie w sprawnym zapamiętywaniu oraz rozwiązywaniu problemów.
- żeń-szeń
Herbatka z jego korzenia potrafi nie tylko wspomóc koncentrację, ale również rozjaśnić umysł. Poprawia też pamięć. Jej regularne picie przyczynia się zaś do wydłużenia sprawności mózgu. Jak przygotować herbatkę z żeń-szenia? Wystarczy 1 łyżkę sproszkowanego korzenia zalać wrzątkiem. Odczekać 5-15minut. Odcedzić i wypić.
U mnie na poprawę koncentracji działa doskonale herbata czarna lub herbata zielona z łyżeczką imbiru. Uwaga – napój ma dość ostry i wyrazisty smak, ale działa dużo skuteczniej, a przede wszystkim o wiele łagodniej niż kawa. Jeśli chcecie złagodzić ten posmak – dodajcie łyżeczkę miodu, szczyptę ksylitolu lub innego słodzidła (prócz białego cukru).