Odwar z mydlnicy lekarskiej

Kontynuując serię zielarską, dziś zajmiemy się kolejnym, łatwo dostępnym surowce do przygotowywania ziołowego napoju. Mydlnica lekarska może posłużyć do przygotowania odwaru, ale jest także popularnym składnikiem wielu kosmetyków. Dlatego można przy jej użyciu przygotować również domowe kosmetyki do stosowania zewnętrznego – szampon, płukankę do włosów czy żel do mycia twarzy. Skąd ją wziąć? Jak się do tego zabrać? Na co stosować?

O mydlnicy lekarskiej

Znana jest również pod innymi nazwami – mydlnik, mydelnik oraz psie goździki. Występuje na terenie Azji i Europy, a w Polsce jest łatwo dostępna. Najczęściej rośni dziko na terenach podmokłych – na wilgotnych łąkach, na brzegach rzek czy nad jeziorami. Rozpoznać ją można po białawych lub różowych kwiatuszkach o średnicy około 2,5 centymetra rosnących u szczytu łodygi. Cała roślina jest wysoka – osiąga wysokość kilkudziesięciu centymetrów. Mydlnica kwitnie długo – od lipca do września, dlatego też często używana jest jako roślina ozdobna, w zielarstwie wykorzystuje się jej kłącza z korzeniami. Po zebraniu należy je rozdrobnić i wysuszyć. Przygotowanie odwaru jest bardzo proste. Na litr wody potrzebujemy tylko 2 łyżek suszu z mydlnicy. Korzenie zalewamy wodą i gotujemy, aż zawrze. Utrzymujemy wrzenie przez około 5 minut, a następnie odcedzamy i studzimy odwar. Można go wykorzystywać wewnętrznie, ale też do płukania włosów.

Lecznicze właściwości mydlnicy

Mydlnica ma wiele zastosowań w ziołolecznictwie:

  • Działa wykrztuśnie, więc pomaga poradzić sobie z suchym kaszlem, ponieważ ułatwia odkrztuszanie wydzieliny z układu oddechowego. Stosowana jest w zapaleniu oskrzeli, tchawicy, nieżytach dróg oddechowych, a nawet niektórych przypadkach astmy.
  • Działa wspomagająco w leczeniu reumatyzmu i artretyzmu.
  • Wspiera leczenie kamicy moczowej i żółciowej, pomaga też przy skazie moczanowej.
  • Zewnętrznie stosowana na skórę pomaga poradzić sobie ze zmianami trądzikowymi i zmianami zapalnymi.
  • Pomaga też leczyć łupież i zmniejsza wypadanie włosów.

Zdrowe włosy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.