Turecka tradycja picia herbaty, cz. II

Wiemy już co nieco o tym, jakie jest podejście Turków do herbaty. Czarny napar podadzą nam w większości miejsc, które odwiedzimy. Çay nieodłącznie związany jest tureckim „krajobrazem” między innymi dlatego, że jego picie i podawanie ma szczególne znaczenie.

Herbaciana gościnność

„Gość w dom, Bóg w dom” mówimy w Polsce i staramy się zawsze jak najlepiej przyjąć gości, nawet tych najbardziej nie w porę i niezapowiedzianych. Podanie czarnej herbaty w Turcji czy to w domu, czy w pracy świadczy właśnie o gościnności i dobrym wychowaniu. To właśnie dlatego nawet załatwiając sprawę w banku czy przy negocjacjach możemy się spodziewać czaju. Wspólne jej picie sprawia, że przełamują się wszelkie bariery między rozmówcami, zarówno te kulturowe, jak i często językowe. Herbata otwiera wiele dróg, a będąc tureckim symbolem, staje się też pretekstem do snucia opowieści o tureckiej historii, tradycji i kulturze. Nie powinniśmy się zatem dziwić, gdy zwłaszcza starsi Turkowie uraczą nas długimi historiami przy herbacie, bo to częste w przypadku Europejczyków odwiedzających Turcję.

Turcja

Spotkanie na herbatę

Poza różnymi niestandardowymi miejscami i niespotykanymi okazjami na picie herbaty, poza domem oczywiście można ją dostać przede wszystkim w herbaciarniach. W Turcji istnieją dwa ich rodzaje çayhane i aile çay bahçeleri. Pierwszy typ herbaciarni – çayhane (albo kıraathane) – przeznaczony jest głównie dla mężczyzn (pamiętajmy, że w Turcji wciąż mocno obowiązujący jest patriarchalny podział społeczeństwa oraz idące za nim oddzielenie kobiet i mężczyzn). To miejsce na spotkania biznesowe panów przy herbacie i papierosie. Drugi rodzaj herbaciarni, czyli aile çay bahçeleri, można przetłumaczyć jako ogródki herbaciane dla rodzin, gdzie na towarzyskie spotkania przy herbacie spotykają się całe rodziny, ale także Turczynki z dziećmi. Te zwykle mieszczą się na powietrzu w okolicach parków czy skwerów, które mogą służyć dzieciom do zabawy.

Jak zatem parzyć herbatę po turecku? To już w ostatnim „odcinku”!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.