Turecka tradycja picia herbaty, cz. III – Jak zrobić herbatę po turecku?

O samych zwyczajach, znaczeniu picia herbaty w Turcji wiemy już wiele. Pozostaje ostatnie – spróbować herbaty parzonej po turecku. Nic prostszego, jeśli mamy akurat możliwość wybrania się do tego gorącego, nadmorskiego kraju. A co jeśli to niemożliwe? Pozostaje zaparzenie jej we własnym domu. To jednak może być niełatwa sprawa, bo będziemy potrzebować do tego specjalnego sprzętu. Jakiego? I  jak go użyć?

Turecka herbata

Demli, czyli czajniczek do parzenia herbaty

Ma bardzo charakterystyczny wygląd, bo jest dwupiętrowy. Składa się z dwóch niewielkich czajniczków, nakładanych jeden na drugi. Górny oczywiście musi być przykryty pokrywką. Dolny imbryczek zwykle jest nieco większy od górnego, a z boku przy górnej krawędzi ma niewielką dziurkę do odprowadzania pary. Na szczęście taki sprzęt bez trudu można kupić w Polsce już za nieco ponad sto złotych. Warto pokusić się również o zakup tradycyjnych szklaneczek w kształcie tulipana, aby przy tureckiej herbacie jeszcze bardziej poczuć się jak na wakacjach w tureckiej kawiarni. Do ideału przyda się też oczywiście oryginalna turecka herbata. Można wykorzystać przywiezioną z wakacji lub kupić na miejscu w Polsce, bo także jest dostępna.

Herbata w Turcji

Parzenie herbaty po turecku

Technika przygotowywania herbaty zawsze jest taka, że każdy z imbryków ma inną zawartość. Dolny wypełniamy wodą (na jedną szklaneczkę potrzebujemy około 100 ml wody). W górnym natomiast powinny znaleźć się liście dobrej tureckiej herbaty. Najpierw należy wlać do niego również trochę wody, aby liście nieco się zwilżyły, a później ją odlać. Mniejszy czajniczek stawiamy na większym, przykrywamy go pokrywką, a całą konstrukcję na kuchence. Kiedy woda w dolnym czajniczku się zagrzeje, zalewamy nią herbatę w górnym naczyniu i ponownie zakrywamy przykrywką. Dalej uzupełniamy poziom wody w dolnym imbryku i ustawiamy konstrukcję z powrotem. Herbata powinna być gotowa po około 20 minutach gotowania. Tradycyjnie, powinna być od razu wypita.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.