Turecka tradycja picia herbaty, cz. III – Jak zrobić herbatę po turecku?

O samych zwyczajach, znaczeniu picia herbaty w Turcji wiemy już wiele. Pozostaje ostatnie – spróbować herbaty parzonej po turecku. Nic prostszego, jeśli mamy akurat możliwość wybrania się do tego gorącego, nadmorskiego kraju. A co jeśli to niemożliwe? Pozostaje zaparzenie jej we własnym domu. To jednak może być niełatwa sprawa, bo będziemy potrzebować do tego specjalnego sprzętu. Jakiego? I  jak go użyć?

Turecka herbata

Demli, czyli czajniczek do parzenia herbaty

Ma bardzo charakterystyczny wygląd, bo jest dwupiętrowy. Składa się z dwóch niewielkich czajniczków, nakładanych jeden na drugi. Górny oczywiście musi być przykryty pokrywką. Dolny imbryczek zwykle jest nieco większy od górnego, a z boku przy górnej krawędzi ma niewielką dziurkę do odprowadzania pary. Na szczęście taki sprzęt bez trudu można kupić w Polsce już za nieco ponad sto złotych. Warto pokusić się również o zakup tradycyjnych szklaneczek w kształcie tulipana, aby przy tureckiej herbacie jeszcze bardziej poczuć się jak na wakacjach w tureckiej kawiarni. Do ideału przyda się też oczywiście oryginalna turecka herbata. Można wykorzystać przywiezioną z wakacji lub kupić na miejscu w Polsce, bo także jest dostępna.

Herbata w Turcji

Parzenie herbaty po turecku

Technika przygotowywania herbaty zawsze jest taka, że każdy z imbryków ma inną zawartość. Dolny wypełniamy wodą (na jedną szklaneczkę potrzebujemy około 100 ml wody). W górnym natomiast powinny znaleźć się liście dobrej tureckiej herbaty. Najpierw należy wlać do niego również trochę wody, aby liście nieco się zwilżyły, a później ją odlać. Mniejszy czajniczek stawiamy na większym, przykrywamy go pokrywką, a całą konstrukcję na kuchence. Kiedy woda w dolnym czajniczku się zagrzeje, zalewamy nią herbatę w górnym naczyniu i ponownie zakrywamy przykrywką. Dalej uzupełniamy poziom wody w dolnym imbryku i ustawiamy konstrukcję z powrotem. Herbata powinna być gotowa po około 20 minutach gotowania. Tradycyjnie, powinna być od razu wypita.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.