Herbata Moringa

Herbata Moringa to wywar z liści drzewka chrzanowego, który pomaga uregulować poziom cholesterolu oraz przyśpiesza metabolizm glukozy we krwi. Kwiaty moringi są używane do przygotowania herbaty o właściwościach hipocholesterolemicznych. W 2008 roku Narodowy Instytut Zdrowia w USA przyznał Morindze tytuł „Drzewa roku”.

Indyjska roślina tropikalna – Moringa

Moringa (łac. Moringa oleifera) to chrzanowe drzewko tropikalne rosnące pierwotnie w północno-zachodnich Indiach i na terenie Pakistanu, zaś wtórnie na terenie Azji, Afryki i Ameryki Północnej. Swoją nazwę wzięło od tego, iż korzenie drzewka smakują podobnie do korzeni chrzanu i ma podobne właściwości antyseptyczne i antyzapalne. Ponoć surowe kwiaty smakują jak grzyby po smażeniu. Jej liście można jeść w postaci gotowanej, suszonej lub świeżo zerwane.

Moringa osiąga wysokość do 10 metrów z liśćmi o długości nawet 60 centymetrów. Owoce, zwane po angielsku jako drumstick, młode pędy oraz liście są spożywane po obróbce cieplnej. Preferuje gleby piaszczyste raz gliniaste. Moringa może wytrzymać zarówno ciężkie susze, jak i łagodne mrozy, a tym dzięki czemu może być uprawiana na całym świecie.

Herbata Moringa – właściwości zdrowotne

Z nasion moringi otrzymuje się niejełczejący olej, który wykorzystywany jest do celów spożywczych, produkcji mydła oraz farb. Moringa jest bogata w składniki odżywcze dzięki obecności różnych niezbędnych substancji fitochemicznych w liściach, strąkach i nasionach.

Liście moringi są bogate w minerały takie jak wapń, potas, cynk, magnez, żelazo i miedź, a także witaminy takie jak  beta-karoten, witaminę A, witaminę B, C, D i E, kwas foliowy, pirydoksynę i kwas nikotynowy. 100 gram surowych liści pokrywa do 100% zapotrzebowania na wapń i do 80% zapotrzebowania na żelazo.

W tradycyjnej medycynie indyjskiej liście moringi służyły do leczenia malarii, chorób brzusznych (w tym duru brzusznego), bólów głowy (w tym nadciśnienia) oraz chorób układu moczowego i płciowego. Dzięki właściwościom antybakteryjnym świeżo zerwane liście moringi były dodawane do wody, aby ją oczyścić przed spożyciem.

Co ciekawe, herbata moringa jest zalecana kobietom mającym problem z laktacją. Moringa jest bogata w fitosterole, takie jak stigmasterol, sitosterol i kampesterol, które są prekursorami hormonów. Związki te zwiększają produkcję estrogenu, co z kolei stymuluje proliferację przewodów gruczołu mlekowego do produkcji mleka.

Nasiona moringa mogą być stosowane w kosmetykach i są źródłami biodiesla, natomiast ziarenka mogą być używane jako nawóz zielony lub nawóz sztuczny.

Herbata Moringa – parzenie

Napar z suszonych liści moringa ma złotą, jasną i przejrzystą barwę. W smaku przypomina połączenie zielonej herbaty oraz suszonej trawy. Cena za 100 gram ziołowej mieszanki oscyluje w granicy 20zł.

Do kubka o pojemności 250ml wsypujemy 2-3 gramy suszy i zaparzamy w temperaturze 95 stopni Celsjusza przez około 6-9 minut.

Źródło: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2213453016300362

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.