Jak przechowywać kawę, aby nie straciła swego smaku i aromatu? Lepiej kupować ją w ziarnach i mielić bezpośrednio przed spożyciem, kupić zmieloną i trzymać ją w oryginalnym opakowaniu, a może przesypać do szczelnej puszki? Puszka powinna być wykonana ze szkła, ceramiki czy metalu? Jeśli jeszcze nie dowiedzieliście się, jak prawidłowo przechowywać kawę w domu, to po przeczytaniu niniejszego wpisu wszystko stanie się jasne!
W ziarnach czy zmielona?
Nie ulega wątpliwości, że znacznie lepiej jest kupić kawę w ziarnach i zmielić ją chwile przed zaparzeniem. Dlaczego? Z prostej przyczyny – w trakcie mielenia uwalniają się charakterystyczne aromaty, których ponad połowa ulatnia się w godzinę po zmiażdżeniu ziaren. Tlen jest zabójcą kawowego aromatu, dlatego im szybciej zużyje się kawę, tym lepiej dla naszych kubków smakowych. Zawodowi bariści i kawosze zalecają, by zużyć opakowanie kawy w przeciągu maksymalnie dwóch tygodni od jej kupna, bez względu, czy mamy do czynienia z kawą mieloną, czy też w ziarnach.
Oczywiście nie każdy ma czas i ochotę na codziennie mielenie kawy, dlatego właśnie wiele osób decyduje się na kupno gotowego, zapakowanego próżniowo produktu. Wówczas należy także zaopatrzyć się w dobry młynek do kawy, który dokładnie zmieli ziarna, nie pozostawiając żadnych drobinek.
Pamiętajmy, aby przechowywać dobrze kawę należy:
Unikać promieni słonecznych lub zbyt dużej wilgoci;
Nie dopuszczać do niej świeżego powietrza;
Trzymać ją w chłodnym i suchym miejscu;
Nigdy nie wolno:
Trzymać kawy w lodówce, ponieważ pochłonie aromaty innych potraw i produktów spożywczych;
Zostawiać ziarna luzem na półkach jako dekoracja, by po kilkunastu dniach je zużyć. Taka kawa nie ma żadnego smaku!;
Zamrażać;
W czym przechowywać kawę?
Wbrew pozorom to wcale nie jest łatwe pytanie. Sklepowe półki oferują różnego rodzaju pojemniki: szklane, ceramiczne, metalowe, a nawet gliniane! Który z nich wybrać? Prawda jest taka, że naczynie musi spełniać trzy warunki: mieć szczelne zamknięcie (zamykane wyłącznie na przykryweczkę, bez gumki, nie zdadzą egzaminu), nie wpływać bezpośrednio na smak kawy (stąd tez odpadają metalowe puszki) i nie może przepuszczać światła (niestety, tu się nie sprawdzą przezroczyste, szklane pojemniki). Co w takim razie wybrać? Moim zdaniem warto sięgnąć po ceramiczne, szczelne naczynie.
I jeszcze jedna uwaga: zmielonej, gotowej kawy nie powinno się przesypywać z fabrycznie zapakowanego opakowania, ponieważ nie tylko traci swój aromat, ale także pochłania zapach naczynia, w jakim się znajduje. Tutaj warto przechowywać kawę metodą cebulki: w oryginalnej folii, z klamerką/spinaczem, w puszce, która jest schowana w szafce. Po czym rozpoznać, ze dobrze się trzyma kawę? Jeśli z pojemnika nie można wyczuć kawowego aromatu, to mamy pewność, że kawa zachowa swoje właściwości smakowe przez długi czas. Przechowywanie kawy wcale nie musi być trudne!
Źródło grafik: Homebook.pl
Dziękuje za wszystkie porady dotyczące kawy, przydadzą się 🙂