Mielona kawa – szybki przegląd

Polski rynek konsumencki oferuje ogromny wybór paczkowanych ziaren kawy. Zanim się jednak sięgnie po konkretny produkt, warto zrobić szybki przegląd. Kawa mielona wysokiej jakości powinna wyróżniać się trzema cechami.

Po pierwsze – opakowanie

Kawa i ziarenkaNie ma nic gorszego niż źle zapakowana kawa. Nieszczelne opakowanie, foliowa torebka na błyskawiczne zapięcie lub przepuszczające powietrze lniane worki – to główni wrogowie kawy. Świeżo palone ziarna powinny być zabezpieczone w ten sposób, by nie dochodziło do nich powietrze. Tymczasem w sklepach można znaleźć szereg producentów, którzy łamią tę podstawową zasadę, w wyniku czego klient otrzymuje słabej jakości produkt.

Uwaga – szczelność opakowania nie zależy od umieszczenia na nim specjalnego oczka, które przy lekkim naciśnięciu pozwala uwolnić kawowy zapach. Ma to na celu uwolnić aromat, który pozwala stwierdzić, czy dany produkt jest świeży.

Po drugie – informacje od producenta

Chociaż wymieniam to jako punkt drugi, to jednak w moim prywatnym rankingu brak odpowiednich oznaczeń uchodzi na najczęstszy błąd firm zajmujących się dystrybucją kawy na terenie naszego kraju. Na cóż się zdadzą informacje o pysznym, głębokim smaku i specjalnej selekcji ziaren, jeśli na opakowaniu nie oznaczono, z jakim gatunkiem kawy ma się do czynienia, nie wspominając o plantacji, z której ona pochodzi. Jako klientka chciałabym wiedzieć, czy mam do czynienia z brazylijską Arabiką, czy też afrykańską Robustą.

Po trzecie – waga mielonej kawy

Kawa Jacobs Kronung
Kawa Jacobs Kronung

Ileż to razy przytrafiała się sytuacja, gdzie udało się przez przypadek kupić dobrą kawę, po czym zniknęła ona ze sklepowych półek lub też zmieniła wielkość gramatury. W sklepach i hurtowniach (wystarczy zerknąć tutaj) przeważnie oferują następujące opakowania mielonej kawy:

  • 80g, np. Woseba Rodzinna;
  • 100g, np. Prima Finezja;
  • 250gr, np. MK Cafe Premium;
  • 500gr, np. Tchibo Exclusive;
  • 1kg, np. Jacobs Kronung.

Zdarzają się czasem promocje, gdzie można nabyć zmielone kawy w specjalnych płócienno-lnianych workach lub małych, stylizowanych na beczułki i skrzyneczki drewnianych pojemniczkach. Nie zawsze jednak warto je kupować, ponieważ nie są zbyt szczelne (mielona kawa jest dodatkowo zapakowana w foliowe opakowanie) i nie nadają się do ponownego użycia. Ewentualnie można w nich trzymać jakieś inne produkty, na przykład laski cynamonu lub wanilii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.