Domowe mieszadełka z cukru

Bardzo wiele osób lubi słodzić kawę lub herbatę. Dzisiaj podpowiem jak, jak przyrządzić domowe mieszadełka z cukru. Swoim wyglądem są bardzo zbliżone do tych sklepowych, różnią się jedynie ceną – za pudełeczko zawierające 6 sztuk trzeba zapłacić około 7-8 złotych, zaś koszt kilkunastu cukrowych pałeczek nie powinien wynieść więcej niż 5 złotych.

Lista zakupów:

  • cukier – najlepiej taki drobnoziarnisty, jaki się stosuje do wypieków – około 20 dag
  • patyczki do szaszłyków – 25 sztuk
  • 2 całe pomarańcze
  • cukier kandyzowany – opakowanie 0.5 kg
  • opcjonalnie: laska cynamonu, gwiazdki anyżu

Przygotowanie:

Do niewielkiego garnka wsypać około 20 dag cukru, dodać sok z całych pomarańczy oraz przyprawy. Na bardzo wolnym ogniu rozgrzewamy do i nieustannie mieszamy, aby się nie przypalił. Nie wolno dolewać wody, ewentualnie można dodać niewielką ilość soku pomarańczowego, jeśli masa jest zbyt gęsta (nigdy wody, ponieważ szybko odparuje i nie wzbogaci smaku gotowego produktu).

W osobnej miseczce kruszymy cukier kandyzowany. Można go zmieszać częściowo z cukrem trzcinowym, który jest nieco bardziej słodszy.

domowe mieszadełka z cukru
Tak powinny wyglądać cukrowe różdżki

Do gorącego syropu wkładamy patyczek od szaszłyka i delikatnymi ruchami zbieramy na niego masę. Następnie szybko wkładamy go do miseczki z kandyzowanym cukrem i wykonujemy kilka ruchów zgodnie ze wskazówkami zegara. Dobrze jest pomóc sobie palcami, delikatnie dociskając patyczek do cukru, aby lepiej przywarły drobinki cukru. Czekamy aż cukier zastygnie i będzie twardy. Tą czynność powtarzamy na tym samym patyczku 2-3 razy, aż uzyskamy sporą ilość cukru na mieszadełku.

Tradycyjny cukier można zastąpić cukrem trzcinowym
Tradycyjny cukier można zastąpić cukrem trzcinowym

Jak przechowywać cukrowe mieszadełka?

Cóż, tak naprawdę to zwykły cukier. Należy tylko uważać, by nie miał dostępu do świeżego powietrza i w ten sposób zbytnio nie zwietrzał. Sama trzymam je w plastikowym, hermetycznym pudełeczku. Takie domowe mieszadełka z cukru to nie tylko oryginalny i ekonomiczny pomysł na zachwycenie gości, może stanowić także ciekawy upominek dla łasuchów oraz miłośników domowych słodkości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.