Jak zrobić pyszne espresso?

Pozornie to bardzo proste pytanie. Jak zrobić espresso? Wystarczy zmielić kawę i użyć dobrego ekspresu. Po chwili można się cieszyć pyszną i aromatyczną kawą. Też tak robisz? W takim razie musisz koniecznie przeczytać ten post, ponieważ udzielam tu kilku ważnych wskazówek, które znacząco wpływają na smak napoju.

Ekspres nie załatwi wszystkiego

EspressoTo banalne, ale sekret udanego espresso tkwi w doborze odpowiedniej kawy. Wbrew powszechnym opiniom, nie powinno się go tego używać mieszanki robusty i arabicy, lecz samej arabicy. Nic nie zastąpi świeżo zmielonych ziaren – swoim gościom często polecam kawę Dallmayr (dokładnie tę: https://www.makro.pl/shop/pl/office/product/24596001002). Zachęcam do eksperymentowania i poszukiwania swojej ulubionej marki. Nie tylko kawa Dallmayr, ale również mało znane mieszanki ziaren z Kenii lub Brazylii mogą nas pozytywnie zaskoczyć. Warto zwrócić uwagę nie tylko na kawę, ale również na wodę. Powinna być miękka, a przynajmniej pozbawiona dużej zawartości kamienia, który negatywnie wpływa na końcowy efekt smaku espresso. Dobrze jest sięgnąć po niegazowaną, butelkową wodę mineralną.

Źródło: kawatopodstawa.pl
Źródło: kawatopodstawa.pl

Ogrzej filiżankę!

To jeden z najczęściej popełnianych błędów przy parzeniu kawy. Nie ma nic gorszego niż wlewanie gorącego napoju do zimnego naczynia. Momentalnie spada temperatura kawy, która nie ma czasu na uwolnienie aromatów nadających pełni smaku. Przed włożeniem kolby z kawą wystarczy przepuścić gorącą wodę do filiżanki, której temperatura powinna wynosić około 65 stopni. Drugim rozwiązaniem jest ogrzanie jej parą z dyszy spieniającej mleko.

Małe filiżankiDo przygotowania jednej porcji espresso potrzebujmy minimum 7 gram zmielonej kawy, której czas ekstrakcji nie powinien wynosić więcej niż 25 sekund w temperaturze od 88 do 92 stopni Celsjusza. Jak poznać dobrze przygotowane espresso? Na wierzchu gromadzi sie delikatna, aksamitna pianka. Jest gęsta o przyjemnej, brązowej barwie. Oczywiście za pierwszym razem nie wyjdzie Wam idealne espresso. Do tego trzeba nie tylko czasu, ale przede wszystkim pewnego wyczucia i doświadczenia, którego nie sposób zdobyć inaczej niż tylko przez praktykę. Jednym słowem: ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć!

Jak prawidłowo podawać espresso?

  • najczęściej pije się je po śniadaniu lub posiłku, ponieważ orzeźwia i znacznie ułatwia trawienie;
  • podaje się je w małych filiżankach o pojemności około 25ml;
  • do kawy podaje się niewielką ilość wody zaserwowanej w osobnym naczyniu, w której moczy się usta po wypiciu łyku napoju;
  • pod żadnym pozorem nie wolno do środka wlewać mleka; podobne kontrowersje budzi dodawanie cukru, jednak to już jest kwestia zależna od indywidualnego smaku;

One thought on “Jak zrobić pyszne espresso?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.