Herbata z cytryną – niebezpieczny związek?

W mediach i na sąsiedzkich pogaduszkach od czasu do czasu przewija się temat szkodliwości łączenia ze sobą czarnej herbaty oraz owoców cytrusowych. Czy herbata z cytryną może zaszkodzić? Ma właściwości rakotwórcze i przyśpiesza chorobę Alzhaimera? A co z jej właściwościami zdrowotnymi w czasie przeziębienia i problemów z gardłem? Czy rodzima pigwa ma podobnie negatywne właściwości? Gdzie leży prawda? Po dzisiejszym wpisie wszystko stanie się jasne!

Z pewnością wielu z nas słyszało, jakoby picie gorącej herbaty z cytryną ma bardzo negatywny wpływ na stan naszego zdrowia. Skąd się wzięła ów informacja i czy jest prawdziwa? Przyjrzyjmy się kilku faktom:

  • w liściach herbaty znajduje się glin, który pod wpływem kwasu cytrynowego zmienia się w cytrynian glinu mogący prowadzić do kruszenia kości oraz wywołujący chorobę Alzhaimera – CZĘŚCIOWO PRAWDA, ALE wyłącznie w przypadku, kiedy wrzucamy plasterek cytryny do bardzo gorącego, wręcz wrzącego czaju z fusami w środku – jeśli odczeka się, aż napar ostygnie i doda do niego cytrynkę, to nie zachodzi ów reakcja; poza tym fusy z herbaty należy wyrzucić, dlatego połączenie samego naparu z cytryną nie wpływa w żaden sposób na nasz organizm;
  • czarna herbata zawiera najwięcej glinu – NIEPRAWDA – zależy to od wieku krzewu, bowiem im starszy liść, tym większa zawartość glinu, który, pamiętajmy, jest nierozpuszczany w wodzie, a więc nie jest przyswajany przez nasz organizm; dotyczy to zarówno białych, zielonych, jak i czarnych herbat; przeciętnie czarna herbata zawiera 0,10mg glinu na 100gram suchych liści, zaś zielona herbata może mieć nawet 0,30mg glinu na 1–gram suszu.
cytryna
Jeśli nie ma bezpośredniej styczności liści herbaty z cytryna, to nie ma ryzyka pojawienia się złowieszczego cytrynianu glinu!

Podsumowując: jeśli nie ma bezpośredniego kontaktu liści herbaty z cytryną, to nie ma mowy o jakimkolwiek negatywnym wpływie na nasze zdrowie. Można śmiało sięgać po tego typu herbatkę, zarówno dla smaku, jak i w czasie przeziębienia lub choroby. Pamiętajmy jedynie, aby sięgać po dobrej jakości wodę (sama często korzystam z Nałęczowianki), wysokiej klasy suszoną herbatę oraz cytrynę z ekologicznych hodowli (w sklepach można kupić tak zwane bio-cytryny, których skorka nie była woskowana i spryskiwana różnymi substancjami nabłyszczającymi).

Więcej na ten temat możesz poczytać tutaj: http://biomist.pl/chemia/artykuly/czy-herbata-z-cytryna-jest-szkodliwa-czyli-jak-nam-robia-wode-z-mozgu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.