Czekoladowa kawa

Czekoladowa kawa – któż jest w stanie się jej oprzeć?! Moim zdaniem to jeden z najlepszych napojów, zapewniający nie tylko miłe chwile i energię na cały dzień. To takie połączenie kawy i deseru w jednym. W przeciwieństwie do cappuccino i latte, mokka nie posiada charakterystycznej, aksamitnej pianki. Zamiast tego dekoruje się ją bitą śmietaną posypaną cynamonem, kardamonem lub kakao.

czekolada

Nazwa „mokka” pochodzi od portu w Jemenie (Al Mokha), który słynął z uprawy i rozpowszechniania aromatyzowanych ziaren kawy już w XVIII wieku. Po zaparzeniu napoju uzyskiwało się bardzo charakterystyczny zapach (owocowy aromat) oraz lekko winny smak, który bardzo szybko podbił serca nie tylko Jemeńczyków, ale wszystkich kawoszy na całym świecie. I chociaż nazwa mokka nie miała nic wspólnego z połączeniem kawy z czekoladą (ziarna kawy były uprawiane w centralnej części gór Jemenu), to jednak legenda głosi, iż właśnie od charakterystycznego smaku ziaren, którymi handlowano w Al Mokhie, wzięła się nazwa kawy. Ile w tym prawdy? Nie wiadomo. Faktem jest, iż czekoladowa kawa była znana we Włoszech już w XVI wieku pod nazwą bavareisa.

Tradycyjnie pod nazwa mokki kryje się połączenie espresso, gorącego mleka oraz czekolady. Ta ostatnia występuje w kilku formach: czekolady w proszku, kakao, rozpuszczonej tabliczki lub smakowych syropów. Ile osób, tyle różnych przepisów na czekoladową kawę. Jedni najpierw mieszają kawę z cukrem i kakao, dopiero potem dodając gorące mleko, zaś inni wykorzystują rozpuszczoną czekoladę. Bez względu na sposób przygotowywania napoju, warto mieć na uwadze jedną rzecz: wystrzegajmy się gotowych syropów czekoladowych. Dlaczego? Wystarczy rzucić okiem na ich etykietkę: spore ilości cukru, syropu glukozowo-fruktozowego, aromaty, zagęszczacze… długo by wymieniać. Moim zdaniem nic nie zastąpi kilku kostek tradycyjnej, mlecznej czekolady. Istnieje także specjalna wersja mokki zwana zebrą – wykorzystuje się tu mieszankę białej oraz ciemnej czekolady – oraz wersja z lodami (gałkę lodów wkłada się do wypełnionej w połowie filiżanki kawy).Espresso z lodami

Mój przepis na mokkę

Nie ukrywam, iż troszkę zmodyfikowałam oryginalny przepis, usuwając z niego bitą śmietanę i zastępując ją spienionym mlekiem. Zmieniłam też kolejność dodawania poszczególnych składników: czekoladę mieszam z mlekiem, zaś espresso dodaję na samym końcu. Zachęcam do wypróbowania mego przepisu i samodzielnych modyfikacji. Może uda się Wam stworzyć nowy, pyszny napój!

Potrzebne składniki i akcesoria

Potrzebujesz: podwójnego espresso na bazie czekoladowej kawy (np. czekoladowej Sati), 2/3 filiżanki tłustego, spienionego mleka oraz 6 kostek dobrej jakości czekolady.

Przyrządzanie:

Kostki czekolady należy rozpuścić w wodnej kąpieli i delikatnie przelać do filiżanki z gorącym mlekiem. Całość delikatnie wymieszać i wlać do środka espresso. Wierzch można opcjonalnie udekorować kakao lub cynamonem. Podawać od razu 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.