Czym są katechiny?

Katechiny to naturalne substancje czynne należące do większej grupy polifenoli odpowiedzialnych za neutralizowanie wolnych rodników oraz usuwanie z organizmu metali ciężkich. Dzięki swoim ściągającym właściwościom, korzystnie wpływają na działanie wielu układów, a także opóźniają procesy starzenia. Najwięcej katechin występuje w zielonej herbacie, której regularnie picie bardzo dobrze wpływa na pracę całego organizmu i zapobiega powstawaniu mutacji komórkowych.

O katechinach słów kilka

Katechiny stanowią aż 80% wszystkich przeciwutleniaczy, wśród których najsilniejszy jest galusan epigalokatechiny, który wykazuje ponad 100 razy silniejsze działanie niż witamina C i o ¼ silniejsze od witaminy młodości, czyli wit. E. Chronią rośliny przed atakami ze strony owadów oraz grzybów. W smaku są cierpkie i gorzkawe, podlegają procesom utleniania, tworząc dwa  barwne związki (teaflawiny i tearubiginy), które nadają herbacie odpowiedniego koloru. Najbogatszym źródłem katechin są niefermentowane herbaty. W zielonej herbacie znajdują się cztery główne katechiny: epikatechina (EC), epigalokatechina (EGC), galusan epikatechiny (ECG) i galusan epigalokatechiny (EGCG). Generalnie herbaciane listki posiadają ponad 4000 różnych substancji chemicznych!

Wpływ katechin na organizm – działanie

Związki polifenolowe stanowią od 25 do nawet 40% całkowitej masy suszonych listków krzewu herbacianego. To bardzo silne antyoksydanty, które nie tylko pomagają usunąć z organizmu wolne rodniki, ale także ułatwiają pozbycie się metali ciężkich, co bezpośrednio wpływa nie tylko na ogólne samopoczucie, ale także korzystnie działa na układ oddechowy, krążeniowy oraz nerwowy. Katechiny opóźniają procesy starzenia, wykazują działanie antybakteryjne i antywirusowe, działają przeciwwrzodowo oraz przyczyniają się do wzrostu dobrego cholesterolu HDL. Regularnie pita zielona herbata sprawia, iż do krwiobiegu wnikają katechiny odpowiedzialne za zwiększenie przemiany komórkowej, a tym samym metabolizmu. Zmniejszają żywotność komórek nowotworowych i wpływają na wzmocnienie odporności organizmu. Zapobiegają mutacjom komórek oraz odkładaniu się tkanki tłuszczowej w organizmie.

Świeżo zebrana herbata
Świeżo zebrana herbata

Najwięcej związków flawonowych uwalnia się podczas pierwszych dwóch minut parzenia herbaty, paradoksalnie jednak im krótszy jest czas parzenia herbaty, tym niższa zawartość katechin w czaju.  Najwięcej katechin znajduje się w herbatach niefermentowanych, a więc zielonych – im bardziej listki poddane są obróbce, tym mniejsza ilość katechin w gotowym czaju. W jednej filiżance 150ml zielonej herbaty znajduje się średnio 316mg polifenoli. Do gotowego napoju nie wolno dodawać cukru, ponieważ znacznie obniża dobroczynne działanie katechin.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.