Czym są katechiny? Wpływ katechin na zdrowie

Katechiny to naturalne substancje czynne należące do większej grupy polifenoli odpowiedzialnych za neutralizowanie wolnych rodników oraz usuwanie z organizmu metali ciężkich. Dzięki swoim ściągającym właściwościom korzystnie wpływają na działanie wielu układów, a także opóźniają procesy starzenia. Najwięcej katechin występuje w zielonej herbacie. Jej regularnie picie bardzo dobrze wpływa na pracę całego organizmu i zapobiega powstawaniu mutacji komórkowych.

Katechiny – podstawowe informacje

Katechiny stanowią aż 80% wszystkich przeciwutleniaczy, wśród których najsilniejszy jest galusan epigalokatechiny, który wykazuje ponad 100 razy silniejsze działanie niż witamina C i o ¼ silniejsze od witaminy młodości, czyli wit. E. Chronią rośliny przed atakami ze strony owadów oraz grzybów. W smaku są cierpkie i gorzkawe, podlegają procesom utleniania, tworząc dwa barwne związki (teaflawiny i tearubiginy), które nadają herbacie kolor.

Najbogatszym źródłem katechin są niefermentowane herbaty. W zielonej herbacie znajdują się cztery główne katechiny: epikatechina (EC), epigalokatechina (EGC), galusan epikatechiny (ECG) i galusan epigalokatechiny (EGCG). Generalnie herbaciane listki posiadają ponad 4000 różnych substancji chemicznych, a wiele z nich ma dla nas działanie wręcz zbawienne!

 Świeża niefermentowana herbata ma zbawienny wpływ na zdrowie dzięki katechinom

Wpływ katechin na ludzkie zdrowie

Związki polifenolowe stanowią od 25 do nawet 40% całkowitej masy suszonych listków krzewu herbacianego. To bardzo silne antyoksydanty, które nie tylko pomagają usunąć z organizmu wolne rodniki, ale także ułatwiają pozbycie się metali ciężkich, co bezpośrednio wpływa nie tylko na ogólne samopoczucie, ale także korzystnie działa na układy: oddechowy, krążeniowy oraz nerwowy. Katechiny opóźniają procesy starzenia, wykazują działanie antybakteryjne i antywirusowe, działają przeciwwrzodowo oraz przyczyniają się do wzrostu dobrego cholesterolu HDL. Regularnie pita zielona herbata sprawia, iż do krwiobiegu wnikają katechiny odpowiedzialne za zwiększenie przemiany komórkowej, a tym samym metabolizmu. Zmniejszają żywotność komórek nowotworowych i wpływają na wzmocnienie odporności organizmu. Zapobiegają mutacjom komórek oraz odkładaniu się tkanki tłuszczowej w organizmie. Przyjrzyjmy się, jak katechiny działają na poszczególne układy w organizmie i przy jakich chorobach ich działanie udało się udowodnić.

Świeżo zebrana herbata pełna katechin
Świeżo zebrana herbata – obfituje w katechiny

 

 

Jaka herbata zawiera najwięcej katechin?

Najwięcej związków flawonowych uwalnia się podczas pierwszych dwóch minut parzenia herbaty, paradoksalnie jednak im krótszy jest czas parzenia herbaty, tym niższa zawartość katechin w czaju.  Najwięcej katechin znajduje się w herbatach niefermentowanych, a więc zielonych – im bardziej listki poddane są obróbce, tym mniejsza ilość katechin w gotowym czaju. W jednej filiżance 150 ml zielonej herbaty znajduje się średnio 316mg polifenoli. Do gotowego napoju nie wolno dodawać cukru, ponieważ znacznie obniża dobroczynne działanie katechin.

Polifenole, w tym katechiny, mają zbawienny wpływ na zdrowie. Ich regularne spożywane w postaci aromatycznego naparu z zielonej herbaty może pomóc nam oszczędzić sobie wielu przykrych schorzeń i zachować doskonałą kondycję do później starości. To m.in. picie zielonej herbaty jest jednym z sekretów długowieczności Azjatów oraz nieskazitelnej urody tamtejszych kobiet. 

Nie oznacza to jednak, że zielona herbata jest remedium na wszelkie dolegliwości. Jak ze wszystkim, także i tu są pewne ograniczenia. Sprawdź, w jakich przypadkach nadmierne picie zielonej herbaty może okazać się niekorzystne. Poruszałam ten temat we wpisie Wady zielonej herbaty.

Katechiny i zielona herbata a nowotwory

Prozdrowotne działanie zielonej herbaty na organizm człowieka to już nie tylko przypuszczenie, ale fakt naukowy znany całemu medycznemu światu. Zielona herbata, a właściwie zawarte w niej katechiny zapobiegają rozwojowi nowotworów. Dotyczy to także poważnych i wysoce śmiertelnych jego odmian. Badania wykazały m.in., że 3-galusan epigalokatechiny skraca żywotność komórek raka piersi. Istotny dla pacjentów wpływ katechin udało się potwierdzić także w przypadkach nowotworów trzewnych, raka prostaty, białaczki i raka skóry. W odniesieniu do czerniaka wykazano, że katechiny hamują ekspansję komórek nowotworowych w płucach. To szczególnie istotne, bo sama zmiana skórna nie jest niebezpieczna – śmiertelne jest rozprzestrzenianie się komórek rakowych.

Dowiedziono więc niezbicie, że katechiny zawarte w zielonej herbacie mogą ograniczać występowanie i rozwój nowotworów, a to zaledwie niewieli wycinek tego, ile dobrego te związki potrafią dla nas zrobić!

Katechiny i zielona herbata a choroby serca

Dawno już zaobserwowano, że Chińczycy i Japończycy rzadziej chorują na serce. Podczas gdy problemy kardiologiczne stanowią jedną z przyczyn przedwczesnej śmierci w krajach Europy i Ameryki Północnej, mieszkańcy Dalekiego Wschodu zdają się na choroby serca dziwnie odporni.

Katechiny działają na korzyść naszych serc wielotorowo. Regulują poziom cholesterolu. Działają przeciwutleniająco. Obniżają poziom lipidów we krwi i ciśnienie. To przekłada się na niższe ryzyko miażdżycy, mniej ataków serca, mniej zawałów, a także lepsze dotlenienie i odżywienie całego ciała – poprawę ogólnej kondycji i dłuższe życie w lepszym zdrowiu!

Zielona herbata a cukrzyca typu II

Katechiny obecne w zielonej herbacie regulują poziom cukru we krwi. U osób zdrowych poprawia prawidłowe wchłanianie glukozy, a przy tym nie wpływa negatywnie na wydzielanie insuliny. Zielona herbata może więc pomóc zapobiegać rozwojowi cukrzycy typu II i wspierać jej leczenie, pośrednio zapobiegając powikłaniom cukrzycowym.

Katechiny przeciw artretyzmowi

Badania na myszach wykazały, że katechiny mogą opóźniać rozwój artretyzmu, a także sprawić, że jego przebieg będzie łagodniejszy. Stany zapalne były zredukowane, a uszkodzenia tkanki chrzęstnej następowały wolniej.

Zielona herbata na zdrowy mózg do późnych lat

Z wiekiem mózg się starzeje, a my tracimy zdolności pozwacze. Doświadczają tego także osoby zdrowe – nie musi to być proces związany z żadną chorobą neurologiczną. Według doniesień ze świata medycyny, katechiny zawarte w zielonej herbacie spowalniają starzenie się mózgu. To zasługa silnych właściwości przeciwutleniających. Co więcej, związki te sprawiają, że prawdopodobieństwo udaru spada (dzięki zapobieganiu zmianom miażdżycowym), a jeśli już do niego dojdzie, obszar uszkodzenia jest mniejszy. Zwiększa to szansę pacjenta na powrót do sprawności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.