Alkaloid w herbacie – informacje

Krzyżówka

Hasło alkaloidy w herbacie często pojawia się w krzyżówkach i odpowiedzią na to pytanie jest kofeina (7 znaków) lub teina (5 znaków)

Informacje

Wielokrotnie są błędnie mylone z aminokwasami, peptydami, białkami i innymi związkami chemicznymi. Wbrew stereotypowi, wysuszone listki herbaty zawierają o wiele więcej alkaloidów niż ziarna kawy (czyli słynnej kofeiny), niemniej po przyrządzeniu napoju jej zawartość spada kilkukrotnie z racji o wiele mniejszej ilości herbaty oraz zachodzących reakcji chemicznych z zawartą w suszu tanina. W wyniku parzenia otrzymuje się bardzo łagodny napar działający na układ naczyniowy oraz nerwowy.

Alkaloidy w herbacie

Dowiedz się więcej na https://e-zwierciadlo.pl/kuchnia/

Czym są alkaloidy?

Alkaloid to nic innego jak grupa związków organicznych pochodzenia roślinnego. To takie „resztki”, które nie biorą aktywnego udziału w metabolizmie komórkowym. Powstają one w różnych miejscach roślin, na przykład na liściach lub korze, co jest bardzo ważne dla zielarzy i osób zajmujących się zawodowo zbieraniem różnego rodzaju roślin. Alkaloidy posiadają zasadowy odczyn, są praktycznie nierozpuszczalne w wodzie (bardzo łatwo za to rozpuszczają się w rozpuszczalnikach organicznych). Każdy alkaloid zawiera w sobie atom azotu w układzie heterocyklicznym. Można je pozyskać w drodze hodowli naturalnej lub poprzez syntezy chemiczne. Alkaloidy nie mają zapachu ani koloru, naturalnie występują nie tylko w herbacie, ale także innych roślinach tropikalnych, takich jak krzewy kakaowca i w kawie. Jaką pełnią rolę? To naturalna obrona roślin przed owadami.plantacja herbaty na Sri Lance

Czy alkaloidy szkodzą?

Oczywiście niektóre alkaloidy potrafią wyrządzić znaczne szkody w organizmie, ponieważ mają właściwości trujące, jak na przykład… morfina (wydzielona w stanie czystym z opium), chinina lub kodeina! Jak już wspomniałam, bardzo wiele zależy od rodzaju rośliny i dalszych etapów jej przygotowywania oraz spożywania. Wiele toksycznych alkaloidów podawanych w małych dawkach wykazuje działanie z jednej strony leczące, zaś z drugiej silnie uzależniające, jak na przykład wspomniana morfinasuszona herbata

Alkaloidy w herbacie

Alkaloid w herbacie występuje pod postacią teiny, czyli inaczej mówiąc kofeiny, a także teobrominy i teofiliny jednak w bardzo śladowych ilościach, dzięki czemu jest w pełni bezpieczny dla naszego organizmu. Ich zawartość w herbacie zależy od odmiany krzewu herbacianego, warunków geograficznych i atmosferycznych w których rośnie, sposobu suszenia oraz wieku Camelii Sinensis.  Alkaloidy są odpowiedzialne za lekko gorzki smak herbaty. Jak działają na ludzki organizm? Przede wszystkim rozszerzają naczynia krwionośne i moczopędne, a także delikatnie pobudzają i stymulują układ nerwowy. Warto podkreślić jedną ważną rzecz: kofeina (teina) zawarta w herbacie nie odkłada się w organizmie człowieka, dlatego nie sposób się nią zatruć, jak ma to miejsce w przypadku sporych ilości kawy.

Podsumowując: chociaż alkaloidy wykazują silne działanie na ludzki organizm, to są nierozpuszczalne w wodzie, dzięki czemu picie nawet większych ilości herbaty nie spowoduje jakichkolwiek efektów ubocznych związanych z zażywaniem alkaloidów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.