Z czym kojarzy Wam się pokrzywa? Mi przez bardzo długi czas z okresem dzieciństwa, kiedy jako mała dziewczynka ganiałam się ze znajomymi po krzakach, w których często spotykaliśmy duże i dorodne krzaki pokrzywy. Spotkanie z tą roślinką nie należało do najprzyjemniejszych, ponieważ zawsze kończyło się nieprzyjemnym uczuciem swędzenia i pieczenia skóry, nie wspominając o dużych bąblach. Wówczas uważałam pokrzywę na niepotrzebny chwast, którego jak najszybciej powinno się pozbyć. Dopiero jako dorosła osoba odkryłam, jak wiele dobrego można zawdzięczać tej niepozornej zielonej roślinie.
Pokrzywowa zupa?
Od dawna pokrzywa uchodziła za bardzo zdrowy dla naszego organizmu składnik codziennej diety: gotowano z niej gęste zupy i przygotowywano gorące napary, zarówno ze świeżo zerwanych, jak i ususzonych liści. Gospodynie potrafiły przygotować pastę z pokrzywy na kanapki, smażyć świeże listki w cieście naleśnikowym oraz przysmażać na patelni z dodatkiem czosnku i szpinaku. Od dawna jest wysoko ceniona w medycynie ludowej, polecano ją na wzmocnienie i wiosenne przesilenie. Wykorzystywano wszystkie części rośliny, zarówno łodygi, liście, jak i kłącza, przygotowując z niej sok oraz ziołowy susz. Oprócz celów spożywczych, wykorzystywano ją do produkcji tkanin, lin i sit, po dziś dzień wytwarza się z niej sieci rybackie.
Właściwości herbaty z pokrzywy
Regularnie pita herbata z pokrzywy korzystnie wpływa na nasze zdrowie:
- Silne działanie moczopędne – zwiększa wydalanie chlorków, mocznika i produktów przemiany materii, dlatego polecana jest osobom mającym problem z zatrzymywaniem wody w organizmie (na co często skarżą się kobiety przed okresem i te przyjmujące doustną antykoncepcję) oraz cierpiącym na kamienice nerkową;
- Uzupełnia niedobór witaminy A, C, H, PP, K, B, krzemu, manganu, żelaza wapnia oraz fosforu;
- Obniża poziom cukru, odprowadza złogi żółciowe i wpływa na poprawę apetytu, wspomagając pracę układu pokarmowego;
- Wpływa na produkcję krwinek czerwonych, dlatego herbata z pokrzywy jest polecana osobom cierpiącym na anemię;
- Poprawia stan skóry, włosów i paznokci;
- Zapobiega wrzodom żołądka i tworzeniu się piasku nerkowego;
- Oczyszcza zatoki i drogi oddechowe;
- Stymuluje leukocyty, dzięki czemu na działanie antybakteryjne;
- Łagodzi obrzęki i skurcze
Herbata z pokrzywy powinna być spożywana na czczo. Kobiety w ciąży, cierpiące na cysty i inne problemy z drogami rodnymi powinny bezwzględnie skonsultować się z lekarzem w sprawie picia naparu z pokrzywy.
Jak przygotować herbatę z pokrzywy?
Na jedną szklankę herbaty przypada kopiasta łyżka suszonego ziela, którą się parzy we wrzątku od 2 do 5 minut. W przypadku świeżych liści proces jest zostaje skrócony do zaledwie 30 sekund. Prawidłowo przygotowany napar ma przyjemny, żółto-zieloną barwę oraz cierpko-gorzkawy smak, dlatego warto parzyć pokrzywę z dodatkiem rumianku lub melisy łagodzącej gorzką nutę.
pokrzywa herbata właściwości