Rumianek to nie tylko piękny kwiat, który zdobi łąki wiosną i latem, i służy dzieciom do plecenia wianków. Jak większość ziół i polnych kwiatów ma mnóstwo pożytecznych właściwości, dlatego dziś zachęcam do picia herbatki z rumianku.
Przygotowanie naparu
Najpierw musimy zadbać, aby mieć suszone kwiaty. Oczywiście można je kupić w sklepach zielarskich, ale przecież z powodzeniem susz można przygotować samemu. Rumianek najlepiej zbierać popołudniami, a zebrane kwiatostany (bez łodyg) rozłożyć delikatnie na płaskiej powierzchni, aby nie uszkodzić główek. Suszenie trwa krótko, a przygotowany susz trzeba przechowywać w suchym miejscu – w papierowym pudełku lub przewiewnej torbie. Aby zrobić napar, wystarczy 2-3 łyżki suszonych kwiatów zalać gorącą wodą i gotować przez około pół godziny. Następnie należy przecedzić napój i już jest gotowy do picia. Wielbiciele słodkich herbatek mogą dodać do niego syropu klonowego albo soku malinowego.
Właściwości lecznicze
Rumianek jest skuteczny w leczeniu bardzo wielu dolegliwości:
- Działa przeciwbólowo – wpływa łagodząco na bóle głowy, bóle brzucha, nerwobóle, a spożywany regularnie może pomóc również w leczeniu migren. Z uwagi na właściwości rozkurczowe, bardzo przydatny może być dla kobiet, które cierpią z powodu bólów menstruacyjnych.
- Pomaga w leczeniu przeziębienia i grypy – łagodzi kaszel i katar. Napar może być stosowany nie tylko do picia, ale też jako płukanka do gardła i do inhalacji. Dzięki temu hamuje objawy infekcji górnych dróg oddechowych.
- Wspomaga radzenie sobie z infekcjami– dzięki swoim właściwościom odkażającym i przeciwbakteryjnym. Może pomóc w bolesnych dolegliwościach ze strony układu moczowego (m.in. pęcherza moczowego czy nerek).
- Łagodzi objawy stresu – jest naturalnym środkiem uspokajającym, dlatego w chwilach większego napięcia koi nerwy i poprawia samopoczucie.
- Niweluje mdłości – dlatego jest szczególnie polecany dla kobiet w ciąży jako pomoc w radzeniu sobie z nieprzyjemnymi dolegliwościami.