Parzona mięta

Mięta jest jednym z najpowszechniejszych ziół. A dodatkowo przygotowanie naparu z niej jest dziecinnie proste. Czemu w takim razie nie skorzystać z jej wyjątkowych mocy?

Świeże liście mięty

Skąd wziąć miętę?

Najlepiej samemu sobie wyhodować! Nie polecam siania mięty – trzeba się bardzo postarać, żeby wykiełkowała. Dlatego najlepszym sposobem jest wykorzystać zaszczepkę z dużej już rośliny – nie trzeba jej w żaden sposób przygotowywać, ale wystarczy od razu wsadzić w ziemię. Mięta rozrasta się bardzo szybko. Do przygotowania naparu można wykorzystać zarówno świeże, jak i suszone liście. Wystarczy zerwać ich kilka, zalać gorącą wodą i parzyć przez kilka minut. Jeśli wolicie liście suszone, to również bardzo proste. Zanim krzew zakwitnie trzeba je zerwać, zasuszyć, a żeby dłużej przetrwały można je zamrozić. Napój miętowy można pić na ciepło i na zimno – zależy od gustu. Dobrym pomysłem jest również wykorzystanie mięty do mieszanek herbat i ziół, np. dodanie do herbaty zielonej czy czarnej jako naturalnej esencji smakowej, połączenie z melisą czy koprem włoskim.

Napój miętowy na zimno

A wszystko to, aby…

…wykorzystać walory smakowe i lecznicze mięty. Najbardziej znane i najpopularniejsze jest wykorzystanie napojów miętowych w leczeniu dolegliwości żołądkowych – mięta wpływa pobudzająco na wydzielanie soków trawiennych, dlatego świetnie radzi sobie z wzdęciami i innymi nieprzyjemnymi objawami ze strony układu pokarmowego.

A poza tym:

  • Jest polecana jako zioło do inhalacji – napar można wtedy przygotować w większej ilości i wdychać świeży zapach.
  • Ma właściwości bakteriobójcze i przeciwskurczowe – dzięki temu pomaga w radzeniu sobie z bólami stawów czy nerwobólami.
  • Koi i relaksuje – badania pokazują, że regularne picie mięty uspokaja i zmniejsza objawy stresu.
  • Pomaga radzić sobie z nieprzyjemnym zapachem z ust – pozostawia świeży, oczywiście miętowy zapach.
  • I na koniec największe zaskoczenie – jest dobrym lekarstwem na czkawkę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.