Moja dzisiejsza propozycja z pewnością sprawdzi się na chłodne jesienne i zimowe wieczory. Ale przecież wiosna w pełni, lato za pasem, więc czemu mielibyśmy czekać aż tak długo, żeby skosztować herbaty z imbirem? Ten napój ma znacznie więcej cennych właściwości, które mogą się przydać niezależnie od pory roku. Poznaj hebratę imbirową i jej wszystkie zalety!
Jak zrobić herbatę imbirową?
Oczywiście podstawą jest zdobycie świeżego korzenia imbiru. Lepiej unikać używania przyprawy w proszku, zwłaszcza, że korzeń jest naprawdę łatwo dostępny. Świeży korzeń jest nie tylko bardziej aromatyczy, ale też bogatszy w cenne składniki, które decydują o walorach prozdrowotnych.
Jest mnóstwo różnych sposobów na przygotowanie aromatycznego napoju. Ja zaprezentuję Wam dwa przepisy na herbatę z imbiru – szybki i taki wymagający nieco więcej czasu.
Herbata imbirowa – przepis I (szybki)
Aby szybko zrobić herbatę imbirową, wystarczy przygotować 2-3 plasterki świeżego imbiru, a następnie zaparzyć ulubioną herbatę (polecam czarną) i wrzucić je do kubka. Najlepiej poczekać kilka minut, aby imbir zdążył puścić soki. Jeśli chcemy naprawdę rozgrzewającą herbatę, można dodać również plasterek cytryny i posłodzić miodem. Kawałki imbiru można ponakłuwać dodatkowo ostrą końcówką noża – wówczas uwolni swoją esensję jeszcze szybciej!
Herbata imbirowa – przepis II (dłuższy, ale jaki pyszny!)
Obieramy plasterek lub dwa imbiru i rozkruszamy go. Do rondelka wlewamy wody na 2 kubki herbaty. Doprowadzamy ją do gotowania i wtedy dodajemy rozkruszony imbir. Gotujemy przez dwie minuty i następnie dodajemy herbatę liściastą lub ekspresową. Znów doprowadzamy do zagotowania i zdejmujemy z ognia. Zostawiamy napój pod przykryciem około 5 minut. Na koniec można dodać jeszcze cytrynę, kardamon albo miód.
Jakie dodatki do hebraty z imbirem?
Hebrata imbirowa szczególnie dobrze komponuje się z cytrusami (może to być zarówno cytryna, jak i pomarańcz). Jeśli chcesz jeszcze bardziej podkręcić jej właściwości rozgrzewające, dodaj inne przyprawy korzenne. Imbir świetnie „dogaduje się” z goździkami, cynamonem czy gałką muszkatołową.
Herbata imbirowa szczególnie dobrze smakuje z miodem, który ma bardziej wielowymiarowy smak niż inne słodzidła, a także swój specyficzny zapach doskonale komponujący się z intensywnością imbirowego aromatu. To duet doskonały.
Najczęściej pijana jest hebrata imbirowa z miodem i cytryną. Trudno się dziwić! Jest trochę rozgrzewająca, trochę rześka, latem idealna na zimno, a zimą na ciepło.
A może orzeźwiający napój cytrusowo-imbirowy?
Na co pomaga herbata imbirowa?
Herbata imbirowa jest bardzo rozgrzewająca, dlatego świetnie pomaga radzić sobie z przeziębieniem. Ale poza tym:
- Łagodzi chorobę lokomocyjną. Wpływa łagodząco na mdłości i przeciwdziała wymiotom, które zwłaszcza często dokuczają dzieciom w czasie podróży.
- Ułatwia trawienie. Zwiększa wydzielanie śliny i żółci, a tym samym – enzymów, które przyspieszają trawienie.
- Ma właściwości przeciwzapalne, przeciwobrzękowe i przeciwbólowe. Pomaga kobietom cierpiącym na bóle miesiączkowe, ale też mniejsza bóle migrenowe.
- Zwiększa wydajność umysłu. Poprawia koncentrację i zapamiętywanie.
Kto powinien uważać z herbatą imbirową?
Jak większość intensywnych przypraw, imbir powinien być z rozwagą stosowany przez osoby z problemami żołądkowymi. Refluks, wrzody – te schorzenia nie idą w parze z herbatą imbirową.
Imbir – jedna z najstarszych przypraw
Warto wiedzieć, że imbir jest nie tylko jedną z najstarszych przypraw, ale też jedną z najdłużej uprawianych przez ludzi roślin. Nasi przodkowie korzystali z imbiru już 3000 lat temu, doceniając zarówno jego aromat i wyjątkowy smak, jak i właściwości lecznicze. Z jego bulwiastych korzeni wyrasta roślina o długich wąskich liściach i ciekawie ubarwionych kwiatach, którą można uprawiać w doniczkach, a po zakończeniu okresu wegetacji… dodać jej korzeń do herbaty.