Mniszek lekarski, czyli popularny łąkowy mlecz, może służyć nie tylko jako wspomaganie leczenia różnych dolegliwości, ale również sam w sobie jest składnikiem wielu lekarstw. Ma wiele właściwości leczniczych, więc też sam wyciąg można przygotować na wiele różnych sposób.
Od czego zacząć?
Całe szczęście mlecz jest tak dostępny w całej Polsce, że nie będziemy mieć absolutnie żadnych problemów ze zdobyciem rośliny. W tym wypadku, do przygotowania napoju możemy użyć nie tylko kwiatów, ale również korzenia i ziela. W zależności od zastosowania, wywar przygotowujemy inaczej.
- Najprostszym sposobem jest zrobienie naparu z kwiatów. Łyżkę żółtych kwiatów zalewamy dwiema szklankami bardzo gorącej wody i przykrywamy. Po kilku minutach jest gotowy do spożycia.
- Do naparu można użyć też korzenia i ziela mlecza. Na jeden litr gotującej się wody używamy około 5 dag mieszanki. Doprowadzamy do wrzenia i zestawiamy z palnika. Po 10-15 minutach napój będzie gotowy do spożycia.
- Wykorzystując sam suszony korzeń, też można przygotować herbatkę do picia. Na dwie szklanki gorącej wody dodajemy dwie łyżki korzenia i gotujemy około 10 minut, aby dobrze naciągnęła. Potem wystarczy już tylko odcedzić kawałki korzenia i można pić napar.
Na co stosować napary?
Herbatka przygotowana na pierwszy sposób dobrze służy przy infekcjach dróg oddechowych i gardła. Wspomaga radzenie sobie z nieżytami w jamie ustnej czy zapaleniem oskrzeli. Dla kobiet będzie również wspierająca w regulacji cyklu miesiączkowego. Napar z korzenia i ziela można stosować zewnętrznie, na skórę, i wewnętrznie, do picia. W pierwszym przypadku pomoże radzić sobie z trądzikiem czy uciążliwymi wysypkami. W drugim zaś wspomaga prawidłową pracę układu pokarmowego i moczowego. Napar przygotowany na trzeci sposób ma właściwości odtruwające – pomaga oczyścić organizm z toksyn i zanieczyszczeń.
To tylko kilka sposobów na wykorzystanie mniszka. Amatorów żółtego polnego leku zachęcam również do przygotowania soku i wina z korzeni lub kwiatów mleczu.