Herbata Earl Grey

Jest jedną z najpopularniejszych i najbardziej znanych herbat, nie tylko wśród amatorów wyszukanych napojów, ale również laików, którzy po prostu lubią zaparzyć sobie herbatę do śniadania. Skąd się wziął charakterystyczny smak i aromat Earl Greya? I od czego pochodzi jego nazwa?

Legendarne pochodzenie

Nazwa herbaty pochodzi od nazwiska angielskiego hrabiego, który żył na przełomie XVIII i XIX wieku i był premierem Wielkiej Brytanii, Charlesa Greya. Wiążą się z tym dwie legendy. Pierwsza głosi, że Grey otrzymał wonną herbatę od chińskiego mandaryna (wysokiego urzędnika) w podzięce za to, że jeden z jego ludzi uratował topiącego się syna Chińczyka. Druga legenda głosi, że to z kolei hinduski radża podarował herbatę Greyowi również w dowód wdzięczności za uratowanie syna od niebezpieczeństwa – ataku tygrysa. Żadna z historii nie jest potwierdzona.

Smak Earl Greya

Charakterystyczny smak i aromat herbaty pochodzi od bergamotki, a konkretnie dodatku jej olejku do czarnej herbaty. Bergamota to cytrus o grubej skórze, jest uprawiany w krajach śródziemnomorskich. Właśnie z grubej, mięsistej skóry jest uzyskiwany olejek będący składnikiem Earl Greya, ale nie tylko (również w kosmetyce bądź do produkcji dżemów). Herbata ta, jak to czarna, jest parzona krótko. Na filiżankę potrzebujemy jedną łyżeczkę liści, zalewamy wrzątkiem i parzymy około 2-3 minuty. Można ją pić z cukrem lub z cytryną. W Anglii jest popularna również z dodatkiem mleka.

Herbata

Dlaczego warto pić herbatę Earl Grey?

Ponieważ podobnie jak inne herbaty, wspiera nasze zdrowie i dobrostan:

  • Wpływa na obniżenie poziomu cholesterolu. Dlatego ma korzystny wpływ na pracę serca i układu krążenia.
  • Pomaga radzić sobie z problemami trawiennymi. Dobrze wpływa na jelita i łagodzi dolegliwości związane z układem pokarmowym – nudności czy niestrawność.
  • Ma właściwości uspokajające. Pozytywnie wpływa na nastrój, zwłaszcza przyda się więc osobom żyjącym w stresie lub w okresach obniżonego samopoczucia.
  • Zawiera naturalne przeciwutleniacze, dlatego zmniejsza prawdopodobieństwo zachorowania na nowotwory.

Liście herbaty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.