Herbata z cytryńca chińskiego

Cytryniec, czyli małe, czerwone owoce, które są bardzo popularne do parzenia herbaty w krajach Dalekiego Wschodu. U nas dopiero zyskują swoją popularność. Co takiego kryje Schisandra Chinesis, lokalnie znana jako jagoda o pięciu smakach?

Kilka słów historii

Pięć smaków jagody odczuć można w czasie jej jedzenia – słodki, kwaśny, gorzki, słony i cierpki. Tradycyjnie Chińczycy wykorzystują do przygotowania naparu owoce z dodatkiem z liści i pędów cytryńca (świeżych albo suszonych). Jako że schisandra nie występuje u nas naturalnie, nie ma możliwości samodzielnego wyhodowania rośliny. Pozostaje jedynie opierać się na gotowych mieszankach dostępnych w sklepach zielarskich. Cytryniec chiński rośnie naturalnie  w północnej części Chin i we wschodniej Rosji. Od tysiącleci używany był w tradycyjnej medycynie wschodu.

Działanie lecznicze cytryńca chińskiego

Napar z cytryńca pomaga w wielu różnych dolegliwościach, a ma też działanie profilaktyczne dla układów i narządów ludzkiego organizmu:

  • Wspiera działanie wątroby. Zawiera lignany, czyli substancje lecznicze, które przeciwdziałają uszkodzeniom wątroby i usprawniają jej regenerację. Zwłaszcza dla tego narządu taka pomoc ma szczególne znaczenie, bo na wątrobie nie ma komórek bólowych, a więc nie odczuwamy jej uszkodzeń. Lignany wspierają też działanie detoksykacyjne wątroby, przyczyniając się do sprawniejszego oczyszczania naszego ciała z toksyn. Substancje pomagają przy leczeniu stanów zapalnych czy wirusowego zapalenia wątroby.
  • Poprawia pracę układu nerwowego i mózgu. Cytryniec pozytywnie wspiera takie procesy psychiczne jak koncentracja czy zapamiętywanie. Stymuluje układ nerwowy do większej aktywności, co skutkuje lepszą sprawnością psychiczną i fizyczną.
  • Ma pozytywny wpływ na pracę serca. Wspiera układ krwionośny przeciwdziałając chorobie wieńcowej. Ponadto obniża poziom cholesterolu.
  • Działa jak afrodyzjak. Cytryniec pobudza pożądanie, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, wiec może pomagać w regulowaniu aktywności seksualnej.

cytryniec-jako-afrodyzjak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.