Napar z rozmarynu

Rozmaryn jest znanym i powszechnie wykorzystywanym ziołem. Jednak, podobnie jak tymianek, najczęściej używany jest w kuchni. Wiele osób nie wie, ile traci, ograniczając się wyłącznie do stosowania go jako przyprawy. A oczywiście z powodzeniem może służyć do przygotowania naparu ziołowego.

Rozmaryn do picia

Pochodzi z okolic Morza Śródziemnego i w naturalnych warunkach krzew może osiągać nawet 2 metry wysokości. Liście rozmarynu są wąskie, niczym igiełki, z jednej strony ciemnozielone, z drugiej białawe. Jest rośliną wieloletnią i można go z powodzeniem wyhodować również w domowych warunkach. Potrzebna będzie duża doniczka, bo korzenie mogą być rozległe. Przed zasadzeniem na dnie doniczki układamy kilka kamyków, aby roślina mogła się naturalnie osuszać. Regularnie podlewany i trzymany w nasłonecznionym miejscu rozmaryn w doniczce może rosnąć 3-4 lata. Do przygotowania naparu wykorzystuje się susz z liści i łodygi rozmarynu. Do suszenia zbieramy je przed kwitnieniem. Suszymy naturalnie w przewiewnym miejscu, a susz przechowujemy w szczelnie zamkniętym opakowaniu, np. zamykanej torebce. Na szklankę gorącej wody potrzebujmy 1 łyżeczkę suszu. Zalewamy i parzymy 15 minut pod przykryciem.

Rozmaryn

Lecznicze właściwości rozmarynu

Rozmaryn jest bogatym źródłem wielu substancji odżywczych i pomaga dbać o nasze zdrowie:

  • Wspiera leczenie zaburzeń ze strony układu trawienia. Działa rozkurczowo, więc pomaga w skurczach jelit czy przy niestrawności. Zwiększa przepływ żółci z pęcherzyka żółciowego do dwunastnicy.
  • Dobrze działa na układ krwionośny. Poprawia krążenie i podnosi ciśnienie krwi. Dzięki temu organy są lepiej dotlenione, co jest szczególnie istotne dla pracy mózgu. Rozmaryn dzięki temu poprawia koncentrację i zapamiętywanie.
  • Polecany jest wspomagająco przy leczeniu przeziębienia i grypy.
  • Ma działanie regenerujące, dlatego stosuje się go przy osłabieniu i zmęczeniu organizmu. Zalecany jest również przy rekonwalescencji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.