Siemię lniane do picia

Len jest jednym z ziół najpowszechniej wykorzystywanych przez zielarzy. Surowcem do przygotowania naparu są nasiona zwane siemieniem lnianym. Są wykorzystywane również zewnętrznie do przygotowywania okładów na skórę, ale również bardzo często służą do produkcji kosmetyków do skóry i włosów.

Nasiona do naparu

W lecznictwie stosuje się albo całe nasiona, albo zmielone w postaci mączki. Len jest często wykorzystywany z uwagi na dużą zawartość substancji odżywczych. Zawiera witaminy, związki śluzowe, białka, kwasy organiczne, enzymy, sole mineralne oraz bardzo zdrowy olej. Siemię najprościej jest kupić w aptece lub sklepie zielarskim. Ale jeśli ktoś woli bardziej naturalny sposób, sam może zebrać nasiona. Siemię zbiera się w wakacyjne miesiące, a następnie suszy. Nasiona dojrzewają w trakcie suszenia, co poznamy po brązowo-brunatnej barwie. Wysuszone najlepiej przechowywać w szczelnie zamkniętej, papierowej torbie. Aby przygotować napar łyżkę siemienia należy zalać szklanką gorącej wody i zostawić pod przykryciem na kwadrans.

Len

Właściwości lecznicze lnu

Len stosuje się w wielu różnych schorzeniach:

  • Pomaga przy leczeniu przeziębienia. Dzięki obecności związków śluzowych siemię lniane doskonale pomaga w stanach zapalnych górnych dróg oddechowych – zapaleniu oskrzeli, przeziębieniu czy chrypce. Świetnie radzi sobie zarówno z kaszlem suchym (bo łagodzi odruch kaszlu), jak i z mokrym (nawilżając i ułatwiając oczyszczanie oskrzeli z wydzieliny).
  • Jest świetną ochroną dla układu pokarmowego. Śluz pokrywa i odbudowuje uszkodzone błony śluzowe przełyku, żołądka i dwunastnicy. Pomaga również w chorobie wrzodowej żołądka i jelita cienkiego, łagodząc też ból, pieczenie i zgagę, które jej towarzyszą.
  • Wspomaga odchudzanie. Olej z lnu przyspiesza przemianę materii, a więc pomaga osobom dążącym do utraty zbędnych kilogramów. Przyspiesza również spalanie tłuszczów i zapobiega nadmiernemu gromadzeniu się tkanki tłuszczowej.
  • Ma pozytywny wpływ na poziom cholesterolu. Obniża poziom złego, a podwyższa poziom dobrego cholesterolu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.