Herbata z miodokrzewu

Miodokrzew, czyli Honeybush, czasem mylnie nazywany jest czerwoną herbatą. Nie do końca bez przyczyny, bo gatunkowo miodokrzew jest spokrewniony z czerwonokrzewem, z którego uzyskujemy gorący, czerwonawy napój. Jak go parzyć i jakie ma właściwości, tego dziś się dowiecie.

Parzenie miodokrzewu

Susz do przygotowania miodowej herbaty uzyskuje się z części krzewu występującego w południowej Afryce. Wykorzystuje się suszone liście, łodygi i kwiaty. Z uwagi na pochodzenie, trudno byłoby wyhodować miodokrzew naturalnie w Polsce, dlatego musimy raczej polegać na suszu dostępnym w dobrych sklepach zielarskich i sklepach z herbatą. Honeybush najlepiej parzyć w czajniczku. Jedną lub dwie czubate łyżki (w zależności od tego, jak mocną herbatę lubimy) wsypujemy do czajniczka i zalewamy gorącą wodą. Zostawiamy pod przykryciem do 20 minut i już możemy delektować się przyjemnym aromatem i delikatnym, słodkim smakiem miodowej herbaty. Świetnie smakuje również podawana na zimno jako mrożona herbata.

Herbata

Wykorzystanie leczniczych właściwości

Honeybush zyskuje na świecie coraz większą popularność z uwagi na wiele korzystnych właściwości dla naszego zdrowia:

  • Ma działanie przeciwnowotworowe. Zawiera dużą ilość przeciwutleniaczy, które zwalczają wolne rodniki, czym przyczynia się do zapobiegania powstawaniu nowotworów w naszym organizmie.
  • Pomaga stracić zbędne kilogramy. Przyspiesza metabolizm, więc przyczynia się do szybszego spalania dostarczanego pożywienia. Pomaga też w rozkładzie tłuszczy zmagazynowanych w naszym ciele w postaci tkanki tłuszczowej.
  • Ma działanie antybakteryjnie. Świetnie sprawdza się przy infekcjach górnych dróg oddechowych, bo odkaża miejsca zaatakowane przez bakterie i hamuje ich namnażanie. Dzięki niemu szybciej poradzimy sobie z katarem i męczącym kaszlem.
  • Wspiera działanie układu pokarmowego. Pomaga radzić sobie z zaparciami, łagodzi dolegliwości żołądkowe.
  • Daje uczucie zrelaksowania. Nie zawiera pobudzającej kofeiny, więc po jego wypiciu w ciele pojawia się przyjemne poczucie odprężenia i uspokojenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.