Herbata z opuncją

Opuncja, czyli ficus indica jest częstym dodatkiem do różnych napojów. Nie każdy wie, jakie jest pochodzenie tej rośliny i gdzie można ją znaleźć. Dziś kilka słów o tym, co to za roślina i jak możemy ją wykorzystać przygotowując naszą ulubioną herbatę.

Opuncja czy kaktus?

Oto jest pytanie! Bo właśnie opuncja, znana na całym świecie pod nazwą figa indyjska, należy do roślin z rodziny kaktusowatych. Pierwotnie opuncja pochodzi z Ameryki Środkowej z okolic Meksyku, ale obecnie uprawiana jest w wielu państwach leżących ciepłych strefach klimatycznych. Widok owoców opuncji figowej na kaktusie jest naprawdę oszałamiający. Na pierwszy rzut oka trudno się spodziewać, że takie drzewo będzie mieć jadalne owoce. Rosną na końcach płatowatych, mięsistych liści kaktusowych. Owoce mają wydłużony kształt. Początkowo ich kolor jest zielony i nie odróżnia się od reszty rośliny, ale w miarę dojrzewania zmieniają kolor na żółty, pomarańczowy, by wreszcie stać się intensywnie czerwone. Po obraniu owoce są słodkie i bardzo soczyste. Aby przygotować herbatę wykorzystuje się np. susz powstały z kwiatów opuncji. Najczęściej pije się je z zieloną herbatą, ale równie dobrze można je dodać do czarnej.

Kwiat opuncji

Wartości odżywcze

Opuncja jest bogata w różne składniki, więc warto wprowadzić jej owoce czy kwiaty do codziennej diety. Jest bardzo bogata w błonnik, co doskonale wpływa na pracę układu pokarmowego, a oprócz tego obniża poziom cholesterolu i reguluje poziom glukozy we krwi. Wapń zawartych w opuncji figowej wzmacnia mięśnie i reguluje poziom krzepliwości krwi. Fosfor wspiera pracę serca i ma pozytywny wpływ na budowanie kości i zębów. Witamina C zawarta w opuncji wspiera odporność – łagodzi objawy przeziębienia i chroni przed skutkami stresu. Spożywanie opuncji może mieć znaczenie dla osób, które chcą zgubić zbędne kilogramy, bo przyczynia się do mniejszego wchłaniania tłuszczy z pożywienia i zwiększa uczucie sytości. A oprócz leczniczych właściwości ma jeszcze jedną – świetnie smakuje!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.