Napój z krwawnika

Krwawnik pospolity, podobnie jak większość ziół, od stuleci używany jest w ziołolecznictwie. To zioło wykorzystywane było być może nawet wcześniej, co sugerować może łacińska nazwa. Brzmi ona Achillea millefolium i tradycyjnie wierzono, że grecki półbóg Achilles stosował krwawnik jako środek do leczenia ran. Jak wykorzystuje się go dziś?

Skąd surowiec na napar leczniczy?

Krwawnik występuje w wielu miejscach naturalnie, stąd nie ma potrzeby, aby go sadzić. Rośnie dosyć wysoko, osiągając 50 do 80 cm wysokości. Długie pędy zakończone są gęstymi kwiatostanami z małych kwiatuszków. Liście i pędy są koloru ciemnozielonego, a kwiaty poznać można po białym lub jasnoróżowym zabarwieniu. Krwawnik pospolity rośnie dziko na łąkach, przy drogach czy na miedzach wyznaczających granice między polami uprawnymi. Kwitnie od lipca do października i wydziela wtedy mocny, charakterystyczny aromat, który pozwala bez trudu rozpoznać roślinę. W ziołolecznictwie wykorzystuje się ziele krwawnika (czyli górne części pędów rośliny) i kwiaty. Po zebraniu suszymy je w ciepłym, zacienionym miejscu i przechowujemy w zamkniętym opakowaniu bez dostępu wilgoci. Na przygotowanie szklanki naparu potrzeba jedną łyżkę ziela. Zalewamy ją wrzątkiem i zostawiamy pod przykryciem na około 20 minut, a następnie przecedzamy. Napar jest od razu gotowy do spożycia.

Krwawnik

Na co stosujemy krwawnik?

Zioło to jest bogate w wiele substancji odżywczych, stąd możliwości wykorzystania w lecznictwie są szerokie:

  • Ma właściwości przeciwzapalne, przeciwskurczowe. Wykorzystywany jest w chorobach wrzodowych układu pokarmowego.
  • Pomaga radzić sobie z bólem miesiączkowym, a także pomaga regulować cykl menstruacyjny.
  • Ma działanie przeciwkrwotoczne, stąd używany jest wspierające, aby hamować krwawienia z wrzodów czy innych stanów zapalnych przewodu pokarmowego.
  • Działa przeciwskurczowo, więc wpływa łagodząco na bolesne skurcze mięśni gładkich w całym ciele.
  • Przyspiesza przemianę materii, dzięki czemu wspiera działanie układu moczowego i oczyszczanie organizmu ze szkodliwych substancji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.