Herbatka z pokrzywy

Pokrzywa – właściciele ogródków działkowych starają się za wszelką cenę jej pozbyć, a dzieci omijają z daleka, bo parzy skórę. Ani jedni ani drudzy nie wiedzą, że mają do czynienia z rośliną, która bardzo korzystnie wpływa na ich zdrowie. Dziś powiemy dlaczego warto pić napar z pokrzywy.

Dlaczego warto pić pokrzywę?

Pokrzywa to bardzo popularna i niewymagająca bylina. Jej najcenniejszym elementem są liście – dobrze rozwinięte i wysuszone. Napar z pokrzywy możemy kupić w postaci gotowej herbatki do zaparzenia, ale najlepiej przygotować go z własnoręcznie zebranych liści. Idealny czas na zbiory to okres między czerwcem a wrześniem. Herbatka z pokrzywy ma lekko gorzkawy posmak, ale warto po nią sięgać codziennie. Przede wszystkim dlatego, że jest to doskonałe źródło energii zasilającej cały organizm. Ponadto pokrzywie przypisuje się korzystne dla funkcjonowania całego ustroju właściwości. Herbata z pokrzywy działa oczyszczająco – dlatego często zalecana jest w typowych detoksykacyjnych kuracjach. Naparem z niej warto się posiłkować, gdyż stanowi dobre wsparcie przy przeziębieniu. Ma to związek z właściwościami antybakteryjnymi i przeciwwirusowymi, jakie przypisuje się samej pokrzywie. Poza tym napar z pokrzywy:

  • reguluje pracę wątroby i trzustki;
  • wspiera produkcję hemoglobiny i czerwonych krwinek;
  • zapobiega stanom zapalnym przewodu pokarmowego;
  • działa kojąco przy dolegliwościach zespołu jelita drażliwego.

Picie pokrzywy wspiera odchudzanie, ponieważ usprawnia procesy trawienia i przemiany materii. Warto też nadmienić, że pokrzywa reguluje poziom cukru we krwi. Jest więc bezpieczna dla cukrzyków. Herbatka z pokrzywy powinna też zagościć u osób z problemem nadpotliwości, ponieważ reguluje pracę gruczołów potowych. Powinny po nią również sięgać osoby, które miewają problemy z przetłuszczającymi się włosami. Pokrzywa hamuje nadmierne wydzielanie łoju. Herbata z pokrzywy wskazana jest też dla kobiet w ciąży, ponieważ:

  • jest bogata w żelazo, wapń i witaminę K;
  • zwiększa odporność na wirusy i bakterie;
  • powstrzymuje wypadanie włosów (co często występuje u kobiet w ciąży) i wpływa na zachowanie ich dobrej kondycji.

Reasumując – herbata z pokrzywy działa korzystnie na nasze zdrowie, ale również wspiera naszą walkę o lepszy wygląd. Aby móc przekonać się o jej działaniu, należy ją pić regularnie przez przynajmniej miesiąc. Kto z Was podejmuje to wyzwanie?

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.