Herbata selerowa

Wśród leczniczych naparów godnych polecenia są nie tylko te, które przyrządzić możemy z suszonych czy świeżych ziół. Dziś polecam wypróbowanie herbaty z liści selera, która ma wiele leczniczych właściwości.

Przygotowanie naparu

Do zrobienia herbaty selerowej potrzebna jest zielona, naciowa część rośliny. Co jednak ogromnie ważne, liści należy poszukiwać z ogromną uważnością. Najlepiej wyhodować selera samodzielnie bez żadnych sztucznych nawozów i pestycydów. Wtedy mamy pewność, że liście są zdrowe i niezanieczyszczone żadnymi szkodliwymi związkami chemicznymi. Liście zbieramy w październiku suszymy w ciepłym miejscu. Następnie siekamy i przechowujemy w szczelnie zamykanym opakowaniu. Na szklankę gorącej wody używamy dwie łyżeczki suszu z liści selera. Po zalaniu tradycyjnie odstawiamy na 15-20 minut, aby napar nabrał smaku i aromatu.

Napar

Działanie herbaty selerowej

Napar z selera naciowego standardowo pije się dwa razy dziennie. Jeśli jednak na co dzień nie jesteś fanem selera, lepiej stosuj go ostrożnie, gdyż uczulenie na to warzywo jest wyjątkowo częste. Wypicie już szklanki herbatki może prowadzić do pojawienia się reakcji alergicznej. Dla tych, którzy nie mają takiej trudności herbata selerowa może być bardzo korzystna:

  • Polecany jest szczególnie kobietom w okresie menopauzy z uwagi na właściwości łagodzące nieprzyjemne objawy związane ze zmianami hormonalnymi.
  • Ma działanie moczopędne. Dlatego świetnie sprawdzi się w leczeniu chorób układu moczowego, pomagając poradzić sobie z kamieniami nerkowymi czy innymi zaburzeniami w ich funkcjonowaniu.
  • Ma właściwości rozkurczowe i przeciwzapalne. Napar może być stosowany również zewnętrznie, np. w przypadku obrzęków oczu w postaci wykładów.
  • Wspomaga przemianę materii, dlatego często stosują go osoby pragnące pozbyć się zbędnych kilogramów.
  • Wspiera też oczyszczanie organizmu z toksyn.
  • Wspierająco wpływa na zaburzenia trawienne, dlatego też mogą stosować ją osoby z zaburzeniami ze strony układu pokarmowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.