Jakie herbaty na letnie zatrucia?

O ile będąc w domu łatwo zadbać o świeżość i jakość tego, co ląduje na talerzu, o tyle na urlopie bywa z tym gorzej. Dzisiaj krótka podpowiedź, jakie herbaty na letnie zatrucia.

Jak postępować by uniknąć zatrucia?

Bez względu na to, gdzie odpoczywamy: w Polsce czy poza jej granicami, należy przede wszystkim unikać ulicznego jedzenia. Chociaż w lokalu gastro zapłacimy pewnie więcej, to mamy również większą pewność, że nasza potrawa została przygotowana ze świeżych produktów. Po drugie – zwracajmy uwagę na to, jak wyglądają zamówione potrawy. Zanim włożymy coś do ust oceńmy: czy mięso nie jest miejscami surowe, ryba niezbyt ładnie pachnie, a deser nie „pływa na talerzu” (chyba, że taka ma być jego konsystencja). Po trzecie – nie jedzmy niemytych owoców. Chociaż kuszą wyglądem i aromatem, koniecznie je opłuczmy pod bieżącą wodą. Nigdy nie wiadomo czym były spryskane, ale i kto dotykał ich przed nami. Poza tym nie wszyscy sprzedawcy mają też w zwyczaju nakładanie towaru przy pomocy szufelki czy rękawiczki.

Jak sobie pomóc przy zatruciu?

Chociaż zasady te z pozoru wydają się dość proste, nie każdy o nich pamięta. Efektem czego jest właśnie zatrucie pokarmowe. Rozpoznamy je po: bólu brzucha, biegunce lub zatwardzeniu, wymiotach lub wzdęciach. Co wtedy należy zrobić? Główna zasada przy zatruciach to intensywne nawodnienie. Woda ułatwi pozbycie się toksyn i trucizny. Wyreguluje proces wypróżniania. Zapobiegnie niebezpiecznemu odwodnieniu. Po drugie naturalne wsparcie. Najlepiej w postaci herbat ziołowych. Które są najbardziej skuteczne? Przy zatruciach pokarmowych sprawdzą się:

  • herbata rumiankowa, która łagodzi bóle brzucha;
  • herbata z kopru włoskiego – polecana przy wzdęciach;
  • herbata imbirowa – powstrzymuje wymioty;
  • herbata miętowa – usuwa bóle brzucha i skurcze żołądka.

Dobrym sposobem na ogólne złagodzenie objawów zatrucia pokarmowego, jest też czarna herbata. Napar musi posiadać sporą moc.

Na zakończenie dodam, że jeśli zatruciu towarzyszy gorączka lub bardzo silne wymioty oraz bóle brzucha, koniecznie powinniśmy udać się na pogotowie po pomoc. Takie objawy mogą świadczyć o salmonelli lub innym równie groźnym problemie, a wówczas domowe sposoby to zbyt mało.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.