Dziś przedstawiam (niby owocową) herbatę, ale niestandardową, bo nie przygotowaną z owoców maliny, czy to świeżych, czy przetworzonych, ale z liści tej rośliny. Warto ją poznać, bo ma w sobie wiele mocy, a przy tym też warto mieć o niej wiedzę. Szczególnie warto, by zainteresowały się nią panie planujące ciąże bądź ciężarne, aby mieć pełną świadomość jej działania i wiedzieć o ewentualnych ograniczeniach w stosowaniu.
O liściach malin i ich właściwościach
Owoce malin są bogate w wiele witamin i wiedza o ich wartościach odżywczych jest znana. Natomiast trochę mniej rozpowszechnione są informacje o działaniu i zawartości liści malin. Zawierają one sole mineralne, garbniki i kwasy organiczne. Herbata z liści malin ma działanie ściągające, przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Dlatego też napar ten jest stosowany wspomagająco w wielu różnych schorzeniach. Dobrze działa w przypadku dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Leczy nieżyty żołądka i jelit, ale też doskonale wpływa na hamowanie nieprzyjemnego objawu chorobowego, jakim jest biegunka. Napar wpływa również łagodząco na stany zapalne w jamie ustnej i gardle, a także obniża gorączkę. Dlatego przyda się w infekcjach i przeziębieniach. Aby przygotować napar potrzebne są liście malin, świeże lub suszone. Dzięki temu możliwe jest raczenie się tym naparem przez cały rok. Na jedną szklankę gorącej wody dajemy dwie łyżki liści. Przykrywamy i parzymy przez 15 minut. Przed wypiciem najlepiej najpierw przecedzić napar, bo liście mają dużą ilość małych kolców, które mogą być drażniące, a nawet raniące dla gardła i przewodu pokarmowego.
Ważne informacje dla kobiet
Można napotkać wiele informacji o konieczności zachowania ostrożności w stosowaniu naparu przez kobiety. Napar powoduje rozkurcz mięśni macicy i ma działanie wzmacniające. Może być z powodzeniem stosowany przez pani, które nie są w ciąży i nie planują dziecka. Natomiast w pierwszym trymestrze na pewno trzeba z niego zrezygnować, bo może prowadzić do poronienia. Przyjmuje się, że od drugiego trymestru można pić nie więcej niż kubek dziennie. Bardzo wspomagająco herbatka może zadziałać w czasie porodu, bo sprawia, że skurcze są mniej bolesne. Za to po porodzie jest bardzo zalecana, bo wspomaga laktację.