Napar z natki pietruszki

Pietruszka, znane każdemu warzywo korzeniowe z zieloną natką, które większość gospodyń nawet codziennie wykorzystuje w przygotowywaniu swoich potraw. Nie znalazłoby się tu o niej słowo, gdyby nie to, że pietruszkę z powodzeniem możemy wykorzystać do przygotowania herbatki ziołowej. Za surowiec może służyć zarówno biały korzeń, jak i zielona natka. Dziś skupimy się nieco na tej drugiej opcji i jej leczniczych właściwościach.

Świeża natka

Co dobrego z natki płynie?

Kto by się spodziewał, że w tym najzwyklejszym świecie warzywie mieści się takie mnóstwo witamin i składników mineralnych. Najbardziej znany może być fakt, że natka pietruszki jest znakomitym źródłem witaminy C, bo zawiera jej kilkakrotnie więcej niż owoce cytrusowe. Oprócz tego ma w sobie również duże ilości witaminy K i A – tak dużą zawartość, że już jej mała ilość pokrywa w całości nasze dzienne zapotrzebowanie na te witaminy. Dalej jest bogatym źródłem witamin z grupy B, a konkretnie B2 i B6, a także kwasu foliowego, tak ważnego dla kobiet ciężarnych i pań przygotowujących się do zajścia w ciążę. Przechodząc do składników mineralnych, natka zawiera ich całe bogactwo – mangan, bor, wapń, żelazo, cynk, fosfor czy magnez. Ubogacenie diety w natkę pietruszki zastąpi niejeden suplement diety! Jest wiele różnych sposobów na stosowanie natki. Najprostszym może być przygotowanie herbatki z 3 łyżek świeżych liści zalanych szklanką wrzątku. Parzymy przez 10 minut i można pić. Wiele osób dodaje to tego naparu sok z cytryny lub miód dla smaku.

Na co pomaga picie herbatki z natki?

Zastosowań naparu jest bardzo wiele:

  • Wspomaga odchudzanie, bo wspiera usuwanie nadmiaru wody z organizmu.
  • Pomaga w prawidłowej pracy nerek – oczyszcza drogi moczowe, działa moczopędnie, leczy infekcje nerek i układu moczowego.
  • Wspiera pracę serca i układu krwionośnego, dzięki dużej zawartości witaminy K i kwasu foliowego.
  • Doskonale wspomaga odporność organizmu i pomaga w radzeniu sobie z przeziębieniami.
  • Wpływa łagodząco na dolegliwości kobiece – zarówno w okresie bolesnego miesiączkowania, jak i w czasie przechodzenia menopauzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.