Kawowy makaron

Niedawno, poszukując jeszcze bardziej ciekawych i niestandardowych sposobów na wykorzystanie kawy lub herbaty, napotkałam wiele interesujących przepisów kulinarnych. Oczywiście, dodanie kawy czy herbaty do deseru, koktajlu czy nawet mięsa jest bardzo pyszne, ale w tym nie ma już obecnie zbyt wiele innowacyjności. Za to ciekawe i na pewno niespotykane jest użycie małej czarnej jako dodatku do makaronu. Z pewnością warte wypróbowania! Czy tylko mi tak spodobał się ten przepis?

Składniki do przygotowania

Do wyrobienia super aromatycznego ciasta na makaron potrzebne będą następujące składniki:

  • 1,5 szklanki mąki (plus dodatkowo trochę mąki na boku stołu czy stolnicy, żeby w razie czego dodać, jak by ciasto było zbyt wilgotne),
  • 2 świeże jajka,
  • 3 łyżki oleju,
  • Szczypta soli,
  • 1 szklanka gęstej śmietany,
  • 1 łyżeczka masła,
  • 1 szklanka świeżo zaparzonej kawy.

Ciasto

Przygotowanie makaronu

Zanim zabierzemy się za przygotowanie makaronu, warto najpierw przygotować kawę. Można oczywiście wykorzystać kawę rozpuszczalną, ale zdecydowanie polecam użycie dobrej kawy mielonej. Ważne, żeby przygotować ją w kawiarce albo w zaparzaczu, aby mieć absolutną pewność, że fusy z kawy nie dostaną się do naszego ciasta. Odstawiamy napar kawowy kilka minut, aby w czasie ugniatania ciasta kawa była jeszcze ciepła, ale nie za gorąca i nie parzyła rąk. Samo ciasto zaczynamy od przygotowania stolnicy lub blatu. Wysypujemy mąkę na środek. W środku kopczyka robimy wgłębienie i w nie wbijamy dwa świeże jajka, dolewamy oliwę i dosypujemy szczyptę soli. Całość delikatnie mieszamy. Potem powoli dolewamy kawy i wyrabiamy ciasto, a będzie gładkie i składniki się połączą. Gdy ciasto będzie błyszczące, odkładamy je na kilka minut, a następnie dzielimy na porcje. Każdą z nich wałkujemy na cienkie placki i kroimy w długie paseczki (takie, jak w makaronie typu tagliatele). Makaron gotujemy w lekko osolonej wodzie. Najlepiej zjeść od razu po ugotowaniu, z dodatkiem śmietany i masła. Można potraktować to danie jako deser i dodać cukru.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.