Właściwości niebieskiej herbaty

Obok najbardziej popularnej herbaty czarnej i zielonej, mamy jeszcze dwie dosyć znane, czyli delikatną białą i intensywną czerwoną. Nie każdy wie, że jest jeszcze jeden „kolor” herbaty. Kilka słów o jej pochodzeniu i parzeniu już kiedyś się pojawiło na blogu, a dziś więcej o jej działaniu i właściwościach.

Niebieska? Szmaragdowa?

Herbata niebieska to tak naprawdę umowna nazwa tego rodzaju herbaty, który przyjął się w Polsce. Pewnie zdarzyło się tak, gdyż pozostałe rodzaje herbaty zostały nazwane już ogólnoświatowo „kolorami”, dlatego też ta nazwa sprawdziła się u nas. Występuje ona jednak pod wieloma innymi nazwami: oolong, ulung, wulung, ulong, herbata szmaragdowa, turkusowa, smocza herbata, pół-zielona herbata. Ważne, że pod wszystkimi określeniami kryje się ten sam napar.

Susz herbaty

Działanie herbaty oolong

Szmaragdowy napar pochodzący z Chin czy Tajwanu szczyci się wieloma korzystnymi właściwościami dla naszego ciała, dlatego też jego picie staje się bardziej popularne, a działanie coraz bardziej znane:

  • Ma działanie wspomagające odchudzanie i właśnie z tego powodu jest najbardziej znana. Przyspiesza metabolizm lipidów, dzięki czemu jej picie sprawia, że tłuszcze z pożywienia w mniejszym stopniu odkładają się w postaci tkanki tłuszczowej. To dobra wiadomość zwłaszcza dla tych osób, którym bliska jest dieta bogata w tłuste i słodkie składniki.
  • Jest naturalnym przeciwutleniaczem. Jej składniki mają duże zdolności wychwytywania wolnych rodników, dzięki czemu niebieska herbata wspiera profilaktykę antynowotworową.
  • Ma również pozytywny wpływ na pracę wątroby. Obniża wysoki poziom złego cholesterolu, a co za tym idzie, przeciwdziała stłuszczeniu, czyli bardzo poważnej chorobie wątroby.
  • Ma korzystne działanie na naszą skórę. Badania udowodniły, że jej regularne picie sprawia przyspiesza gojenie się wyprysków i zmian skórnych. Może też działać wspomagająco w leczeniu alergii skórnych i atopowego zapalenia skóry.
  • Obniża poziom cukru we krwi, dzięki czemu przyczynia się pozytywnie do przeciwdziałania pojawienia się cukrzycy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.