Właściwości niebieskiej herbaty

Obok najbardziej popularnej herbaty czarnej i zielonej, mamy jeszcze dwie dosyć znane, czyli delikatną białą i intensywną czerwoną. Nie każdy wie, że jest jeszcze jeden „kolor” herbaty. Kilka słów o jej pochodzeniu i parzeniu już kiedyś się pojawiło na blogu, a dziś więcej o jej działaniu i właściwościach.

Niebieska? Szmaragdowa?

Herbata niebieska to tak naprawdę umowna nazwa tego rodzaju herbaty, który przyjął się w Polsce. Pewnie zdarzyło się tak, gdyż pozostałe rodzaje herbaty zostały nazwane już ogólnoświatowo „kolorami”, dlatego też ta nazwa sprawdziła się u nas. Występuje ona jednak pod wieloma innymi nazwami: oolong, ulung, wulung, ulong, herbata szmaragdowa, turkusowa, smocza herbata, pół-zielona herbata. Ważne, że pod wszystkimi określeniami kryje się ten sam napar.

Susz herbaty

Działanie herbaty oolong

Szmaragdowy napar pochodzący z Chin czy Tajwanu szczyci się wieloma korzystnymi właściwościami dla naszego ciała, dlatego też jego picie staje się bardziej popularne, a działanie coraz bardziej znane:

  • Ma działanie wspomagające odchudzanie i właśnie z tego powodu jest najbardziej znana. Przyspiesza metabolizm lipidów, dzięki czemu jej picie sprawia, że tłuszcze z pożywienia w mniejszym stopniu odkładają się w postaci tkanki tłuszczowej. To dobra wiadomość zwłaszcza dla tych osób, którym bliska jest dieta bogata w tłuste i słodkie składniki.
  • Jest naturalnym przeciwutleniaczem. Jej składniki mają duże zdolności wychwytywania wolnych rodników, dzięki czemu niebieska herbata wspiera profilaktykę antynowotworową.
  • Ma również pozytywny wpływ na pracę wątroby. Obniża wysoki poziom złego cholesterolu, a co za tym idzie, przeciwdziała stłuszczeniu, czyli bardzo poważnej chorobie wątroby.
  • Ma korzystne działanie na naszą skórę. Badania udowodniły, że jej regularne picie sprawia przyspiesza gojenie się wyprysków i zmian skórnych. Może też działać wspomagająco w leczeniu alergii skórnych i atopowego zapalenia skóry.
  • Obniża poziom cukru we krwi, dzięki czemu przyczynia się pozytywnie do przeciwdziałania pojawienia się cukrzycy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.