Napar z jaskółczego ziela

Glistnik jaskółcze ziele nie bez powodu szczyci się taką nazwą, bo jest ściśle związany z jaskółkami. Mianowicie okres dojrzewania rośliny przypada właśnie na czas pomiędzy przylotem jaskółek na wiosnę i ich odlotem z Polski na zimę. Co ciekawe, jaskółcze ziele z jednej strony ma zastosowanie w zielarstwie z uwagi na swoje lecznicze właściwości, z drugiej zaś, nierozważnie stosowane, może mieć silnie drażniące, a nawet trujące działanie. Jak je zatem stosować? Na co pomaga glistnik?

Co warto wiedzieć o glistniku

Jaskółcze ziele łatwo spotkać i łatwo rozpoznać. Jest rośliną wieloletnią, rośnie do kilkudziesięciu centymetrów. Najczęściej spotkać je można w parkach i lasach, przy drogach czy nad brzegami rzek. Ma karbowane liście, podobne do dębowych, a do tego kwitnie na żółto. Po złamaniu łodygi czy korzenia, wypływa gęsty, żółtopomarańczowy sok, na tyle charakterystyczny, że można po nim łatwo rozpoznać jaskółcze ziele. Ma on właściwości drażniące dla skóry, ale z uwagi na to wykorzystywany jest leczniczo przy różnych zmianach skórnych. W ziołolecznictwie wykorzystuje się ziele i korzeń glistnika, oczywiście po uprzednim wysuszeniu. Do przygotowania naparu potrzeba pół łyżki suszu na szklankę gorącej wody. Często stosuje się również nalewkę. Aby ją przygotować 10 g ziela należy zalać 250 ml octu winnego, wymieszać i odstawić na miesiąc, od czasu do czasu potrząsając słoikiem.

Jaskółcze ziele

Na co stosować jaskółcze ziele

Od lat znanym sposobem na kurzajki  czy brodawki jest właśnie nalewka z glistnika. Należy nasączyć nią wacik, przyłożyć do zmiany, a potem zabandażować. Oprócz tego napar do picia ma również szerokie działanie:

  • Wpływa rozkurczająco na mięśnie, dlatego dla ciała ma efekt rozluźniający i uspokajający.
  • Pozytywnie wpływa na przemianę materii, bo pobudza wydzielanie enzymów trawiennych.
  • Obniża również napięcie w naczyniach krwionośnych, co obniża ciśnienie krwi.
  • Działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie.
  • Może być pomocny w dolegliwościach kobiecych – nieregularnych i bolesnych miesiączkach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.