Napar ze świetlika

Świetlik łąkowy, znany również pod nazwami świetlik lekarski, ptasie oczka lub złodziej mleczny – pod każdą znajdzie się ta sama, kwiecista roślina. Jego właściwości lecznicze znane są najbardziej przy leczeniu chorób i podrażnień oczu, ale przecież nie znalazłby się tu, gdyby nie możliwości przygotowania naparu ze świetlika. Jak go przygotować i na co stosować?

Surowiec na napar

Świetlik jest tak pospolicie dostępny w Europie i Polsce, że bez trudu można go znaleźć. Rośnie na podmokłych terenach – na torfowiskach, w lasach i na wilgotnych łąkach. Pierwotnie, już od średniowiecza, stosowany był w ziołolecznictwie. Obecnie używany jest też przez koncerny farmaceutyczne do produkcji lekarstw homeopatycznych, a także firmy kosmetyczne. Ma charakterystyczny wygląd. Na niewysokich, zielonych krzaczkach rosną kwiaty, które wyglądem przypominają nieduże świeczki. Surowcem do produkcji ziołowych lekarstw ze świetlika jest jego ziele. Powinno być wysuszone szybko po zebraniu, w przewiewnym pomieszczeniu. Następnie przetrzymuje się je w szczelnie zamkniętych, papierowych torbach. Napar można przygotowywać na dwa sposoby. Do stosowania na oczy, wystarczy pół łyżeczki ziela na 1/3 szklanki gorącej wody. Zaś do picia potrzeba łyżeczki na szklankę gorącej wody. Napar parzy się przez 5 minut.

Kwiat świetlika

Właściwości lecznicze świetlika

Napary ze świetlika łąkowego mają szerokie zastosowanie w leczeniu:

  • Pomaga na zapalenie spojówek. Łagodzi też objaw łzawienia związany z chorobami natury alergii.
  • Wpływa łagodząco na zmęczenie oczu związane w trudnymi warunkami zewnętrznymi (np. przebywaniem w suchym, zadymionym czy zanieczyszczonym otoczeniu), długotrwałym obciążeniem oczu w czasie pracy przed komputerem lub w pomieszczenia z intensywnym, sztucznym światłem. Łagodzi suchość gałki ocznej i opuchlizny wokół oczu.
  • Przyspiesza wchłanianie witaminy A.
  • Pozytywnie wpływa na trawienie. Zwiększa wydzielanie enzymów trawiennych w żołądku, ale też radzi sobie z niewystarczającą produkcją żółci.
  • Pomaga przy infekcjach górnych dróg oddechowych. Łagodzi kaszel i podrażnienia gardła, pomaga wyleczyć uciążliwy katar.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.